Sterlings överlevnad en vag tråd
Varför är det så tyst på forumet om Sterlings överlevnad? Sterling hävdar att bolaget skulle gå i konkurs om en strejk skulle drabba bolaget i endast 2 dagar.
Vissa medier avråder tom. från att boka biljetter med bolaget.
svar
Konkurshot slår tillbaka mot Sterling
Sterling hotade piloterna med konkurs om de strejkade. Det skulle företaget inte ha gjort. Nu ska danska Luftfartsverket granska Sterlings ekonomi.
Det danska Luftfartsverket har i dagarna krävt att få granska lågprisbolaget Sterlings bokföring.
Orsaken är att Sterling förra veckan sade att de riskerade konkurs om piloterna strejkade mer än två dagar.
Granskningen görs för att undersöka om företaget har den likviditet som krävs för att få fortsätta flyga, enligt EU: s regler.
Strejkhotet är dock över. Förra veckan tecknades ett avtal mellan Sterling och piloterna, meddelar danska tidningen Börsen.
Stefan Vilner har varit CCO i Sterling och inte VD – CEO är och har varit ett bra tag är Almar Örn Hilmarson.
Nu sticker Sterlings VD Stefan Vilner.
Hmm vadan detta?
Med tanke på de priser som de får ut och dålig beläggning på Svensk inrikes så skär man nog inte guld på denna marknad. Det kostar väl också att hyra in kapacitet från England
Piloternas strejk hot, kostade nog att några pax bokade andra bolag från den 17.e och några dagar framåt.
Hela den Isländska ekonomin är väl het just nu och vissa befarar en ”bubbla” så de kan gå fort utför med Sterling, oavsett vad bolaget gör eller inte gör.
Någon som vet vad som händer med Sterlings svenska inrikes satsningar i höst?
Det lät ju så väldigt stort i början av Mars när FlyMe kastade in handduken, det var både Umeå och Luleå på G.
Tror själv att Fly Nordic kommer att ta marknadsandelar inrikes, med de nya ägarna.
Norwegian sitt samarbeid med Sterling, er allerede blitt mindre. Etter at Norwegian i tillegg mottar sine første B737-800 maskiner medio oktober, så blir det etterhvert snart helt slutt på codeshare-samarbeidet mellom DY og Sterling.
Så det blir nok heller mindre samarbeid mellom disse selskapene, enn mer. Selv tror jeg Sterling holder seg max. 2 år til på vingene, før de enten blir kjøpt opp eller går konkurs..
Sterlings ekonomi är mycket svag. Dock handlar det inte om katastrofsiffror som hos FlyMe. Bolaget ångar på som om inget hade hänt och få passagerare är nog medvetna om hur “löst” deras sensommarbiljetter sitter.
Mest troligt är nog att Norwegian tar över innan konkursen är ett faktum. Bolagen samarbetar redan och Sterling har nog en hel del att tillföra hos Norwegian. (D v s OM de är villiga att lyssna…) och Norwegian kan säkert tillföra kapital i Sterling. Tillsammans kan nog Norwegian, FlyNordic och Sterling spara stora pengar. Det är knappast nödvändigt med 3 AOC, 3 HK, 3 administrationer, 3 bokningscentra, 3 av i stort sätt allt…
Att något annat flygbolag skulle vara intresserade av Sterling ser jag som ganska otroligt. Få förlustbolag har lyckats bli uppköpta. GO, Buzz, DBA, Maersk och FlyNordic är de jag kommer på. GO-delen av Easyjet fortsatte växa men det var inte helt enkelt att få personalen att jobba åt samma håll. Buzz-delen av Ryanair är väl nedlagd? DBA integrerades i varje fall delvis. Maersk och Sterling var helt olika bolag men i varje fall båda danska. Vad som händer hos FlyNordic vet nog ingen än. Förvärv är inte helt smärtfritt..