Gamla Tursem?
Tänkte bara höra om det är någon som vet om Detur är Gamla Tursem som hade Express resor och Sunways.
S
svar
Simlex, fanns inget pengar! Själv var jag hemma i sverige när vi gick i konkurs men hade många kollegor fast i Antalya och på Grekiska öar. Flyg personalen hade inget val, det fanns inget flygplan att flyga med. Själv var jag i Danmark när myndigheter beslagtog en av flygplanen från grekland (sommar bas utomlands). Då insåg vi att nåt var ju på G. Jätte synd eftersom detta var ju en av de bästa arbets plats jag har någonsin haft, underbara kollegor och ni reseledare var ju guldvärda, ni gjorde ett underbar och tufft jobb. Finns det nån fler härinne med bra minne från den tiden.
Vet Du varför dom la ner -97? Vi som arbetade som reseledare fick ingen info. vad gällde flyget. Vi fick snabbt bara hitta hotell för gästerna när personalen inte vill flyga (naturligtvis) då dom inte fått lön. Vi fick inte heller lön (om man kan kalla några tusen för lön 🙂 ) på “marken” och kämpade hårt för att få hem alla.
Men jag måste säga att det var förbannat bra att arbeta för Tursem så länge det varade, men lite snopet över ett så snabbt slut utan info. what so ever.
Engin Gulmez var ju VD för svenska sida av Sunways Airlines som använde 4 st 757-200.