Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

Norwegian krossar sas (SOS) i punktlighet

Tråden startades av Egon L

http://www.svd.se/resor/har-ar-varldens-punktligaste-flygbolag_4239647.svd

Publicerad den 2015-01-10 11:11
Skriv ett svar
Antal svar: 38

svar

Oscar
2015-01-13 19:38

Pf med fler brukar hävda att long haul inom Norwegian är ett eget bolag.
Har dom rätt, så finns väl inte alla förseningar på long haul med i statistiken. Det är ett eget bolag som hamnat i botten och ingen brytt sig ta med.

Pf har säkert en källa på att lonh haul är ett eget bolag.

Fefferoninan
2015-01-13 19:29

Vem bryr som om vem som är punktligast av dessa bolag? SAS har ju fler avgångar ändå. Norwegian är som pf sa häromdagen “Russinplockare”

@Oscar
2015-01-13 00:16

Ja det sopar ju matten med SAS med en strulande LH. Se det som ett handikapp till ni är på fötter igen. B787 blir mer och mer tillförlitlig varje dag. Det tekniska bekymren på DY blir mer och mer sällsynta vare sig du vill det eller inte.
Du verkar ha stenkoll så bara att kika bakåt i din kalender.

Oscar
2015-01-12 18:31

Du menar väl om de får ordning på lonh haul. Om inte om varit hade jag varit kung.

@Oscar
2015-01-12 18:26

Ändå har de bättre punktlighet än SAS. Hur känns det? Föreställ dig hur lungt efter SAS hamnar när man fått ordning på LH.

Oscar
2015-01-12 18:24

Norwegian long haul har rekord i förseningar också. Inte bara ett utan flera.

DY7209 Köpenhamn – Bangkok teknik 11 jan
Norwegians avgång till Bangkok DY7209 fr Kastrup idag 11 jan har teknisk fel men de hittar ej felet enligt uppgift från passagerare ombord.

Skulle avgått kl 15:05.

Startade 23.12

Paprikatåget
2015-01-12 17:37

Ber om ursäkt DC-10! Blandade ihop dig med “Pilot”.

DC-10
2015-01-12 13:42

@Paprikatåget. Var har jag skrivit “att planet är så modernt”, för att försvara ett tekniskt fel? Det är nog du som är den största flygnörden!

Tacomentometern
2015-01-12 13:09

Har ni provat One World?

Paprikatåget
2015-01-12 00:44

Bra sagt, Guest96!

Det finns alltför många här på forumet tror att flygbranschen styrs av deras egna tekniska pojkdrömmar och inte enligt vanliga marknadsvillkor som i andra branscher.
Folk skiter fullständigt i hur moderna planen är om de brinner upp medan de står på marken samtidigt som passagerarna får sova på varandra på flygplatsgolvet, när de helt plötsligt slutar fungera för att beläggningen inte är så stor (!!!) eller andra “tekniska omständigheter” som vissa flygnördar här på forumet tycker är bagateller. När en person som DC-10 “försvarar” ett påstått tekniskt fel med att planet är så modernt – så undrar man ju hur hans hjärna fungerar. Hur tror ni det skulle se ut om en cafeägare skulle säga till sina gäster att tyvärr serverar vi inget kaffe för vi har den allra senaste italienska kaffemaskinen… Titta och njut av dess vackra linjer!
Ett flygbolag må köpa in massor av de senaste flygplanen och öppna nya linjer varje vecka, håva in massor av pengar långt innan (flera månader) de ska producera tjänsten… Men om tjänsten då inte utförs och kunderna möts med lögner, nonchalans eller t o m blir kallade för idioter – ja, då blir det svårt för det bolaget att kunna existera i längden. Tyvärr bygger Norwegians affärsidé på detta förfarande. Man lånar massor av pengar av framtida resenärer till noll ränta (genom att de betalar sina biljetter ett halvår i förväg). Det fungerar tack vare att man profiterar på folks drömmar. Det skulle vara mycket svårare att få folk att betala in pengar till en bonde i utbyte mot ett mjölkpaket ett halvår senare…
Ungefär samma koncept gäller för aktiemarknaden. Ständiga nyemissioner, där ständigt nya plan och linjer är lockbetena som ska få det att vattnas i munnen bland investerarna – alla nyheter serverar ständigt av vissa välvilliga journalister i utvalda media som aldrig ställer några kritiska frågor men gärna rapporterar om gratis wi-fi -tjänster, vd:ns dagdrömmar om direktlinjer till Sydamerika eller hans egenpåstådda bedrifter under kalla kriget.
Men om kunder och investerare inte får vad som utlovas så kan det bli ett snöpligt slut. Luftslott och pyramidspel har världen sett förr…

Guest96
2015-01-11 21:31

Vad spelar det för roll om flottan är omodern äldsta kärran är väl från 1998 jag åker hellre en gammal pålitlig kärra än en “dreamliner” som brinner upp när den står på marken ! Som när sas hade md80 valde att flyga md80 alla dagar i veckan pga komforten var mycket bättre vissa är ju fan blåsta!

pierre holmgren
2015-01-11 21:22

Ti Moderator , tillad mig at spörge pänt hvorfor jeg ikke må protestere mod en anden anvender mit nick ??? Forstår du ikke dansk eller hvad er problemet?

Texmextaxametern
2015-01-11 19:36

Tänk på stavningen Gutter!

pierre holmgren
2015-01-11 19:34

Nei slik er det ikke!, SAS har större fordeler en så, og utåver det så kommer Norwegian att gå i kk mot slutten av mai.

DC-10
2015-01-11 15:26

@Paprikatåget Skitsnack!!

Paprikatåget
2015-01-11 15:16

@DC-10
Nej, inget är ur luften. Allt jag säger är sant medan alla dina inlägg i denna tråd varit en lögn. Jag skriver det som är sant även om jag trampar på andras tår och det är detta som retar dig. Det har du tydligt visat i andra trådar.

P-ONDY
2015-01-11 15:12

Lasse,

Blir det någon vinst för DYngan som du lovat?

Not pf
2015-01-11 14:51

Inkluderar Norwegians resultat deras long-haul verksamhet?

DC-10
2015-01-11 14:31

Jag vet inte vilken planet du kommer ifrån, med det du skriver är helt gripet ur luften. Saknar substans. Antar att du inte kan ange källa till dina påståenden.

Paprikatåget
2015-01-11 14:14

@ Mike, DC-10 och den där andre som var alltför lat för att hitta på ett eget nick och därför profiterade på mitt:
Nej, jag ljuger inte. Jo, ett flygbolag har alla möjligheter att ställa in en flight. SAS och andra har också gjort det och gör det. Men med en stor skillnad – de meddelar några dagar i förväg och ger då möjligheter att boka om till annat bolag. Norwegian meddelar ca en timme innan när de flesta har kommit till flygplatsen eller är i dess närhet och därför befinner sig i Norwegians/Avinors klor. Då bokar man inte lika ofta inte om till konkurrenterna. Norwegian vet att ingen orkar bry sig att ställa bolaget till svars enligt konsumentköpslagen.
@enbart Mike
Jo, du borde omedelbart förflytta dig från servicebranschen eftersom du kallar dina kunder för idioter. Du är helt enkelt fullständigt korrumperad av det blufföretag som är din arbetsgivare. Ditt uppträdande här på forumet blir ännu ett bevis på hur taffligt Norwegian behandlar sina kunder när sanningen kommer fram.

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500