Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

Flygplanstyper

Tråden startades av Arash

Hej,

Jag ska snart utbilda mig till pilot. Jag letar efter olika intressanta böcker om flygplan och olika flygplanstyper på engelska och svenska. Jag letar även efter olika intressanta och annorlunda pilot bloggar och hemsidor. De vanligaste som man kan hitta genom att googla har jag redan koll på. Men någon därute har kanske bättre tips till mig?

Jag har stort intresse för flygning och vad som helst kan vara till hjälp. Även elaka kommentarer kan vara till hjälp:))

tack

Publicerad den 2009-11-03 22:08
Skriv ett svar
Antal svar: 3

svar

Arash
2009-11-11 03:48

Hej

tack för svaren även om det inte hade något med min fråga att göra. Just nu undrade jag om det finns bra böcker där man lär sig olika plantyper!!

Detta är ingen nyhet att det går så dåligt för pilotern, men jag undrar i vilken bransch går det bra??ingen bransch ja. Om man inte vill bli psykolog eller massör då i dags läget lider alla av psykiska o fysisk problem:)

jag har redan en annan utbildning och har jobbat men insett att om jag ska ha ett jobbigt jobb (utan intresse) och ha en taskig lön, då kan jag lika gärna satsa på ett jobb som jag alltid har drömt om och senare ska få en taskig lön och dåliga arbestider.

Jag har även inga tankar att söka jobb i Sverige heller.där det finns jobb kan jag vara för att få ett pilot jobb. Inget är omöjligt är kanske ett töntigt och naivt sagt. Men man vill tro på det och bara köra på.det finns alltid en liten liten chans.och då jävlar!!!

Men nu till frågan igen.jag vill bara lära mig olika typer.har ni någon tips ni som vet så mycket om branschen?

Tack igen

sting
2009-11-04 12:31

Hela flygbranschen är snart en levande dinosaurie park!! I princip överallt har det skett nerdragningar och det har alltid varit de yngre som strukit på foten.. I normala yrken väljer de äldre ta avtalspension för att dra sig tillbaka för sina yngre kollegors skull.. Men detta gäller inte i flygbranschen av någon konstig anledning. folk skulle flyga tills de fick åka rullator och var halvblinda om det så var tillåtet..
Vad är exempelvis snitt åldern på piloter hos sas?? Jag har inga siffror men vågar jag påstå att det är +50?.. Någon som vet får gärna rätta mig..
Inom sin tid tror jag det kommer ett behov men som sagt det dröjer nog några år/årtionde. Just nu är det ju dessutom “fult” att flyga och miljörörelsen lyfter gärna fram det enbart är flygets fel att isbjörnarnas hemvist smälter bort, detta till trots att flygets utsläpp sägs stå för 1-3% av totalen.

Jag ångrar idag att jag för 15 år sedan valde en karriär inom flyget. Förvisso har jag jobb idag men det är med en ständig oro man går till sitt arbete.. bolagsombildningar, sammanslagningar, konkurser och nerdragningar hör till vardagen.. Jag vet inte på hur många krismöten jag gått på där det ständigt presenteras röda siffror och uppmaningar “vi måste bli bättre”. En bekant berättade att han blivit av med jobbet sju-åtta gånger av olika anledningar. Det är en jäkla psykisk press att ständigt uppleva detta, speciellt om man kasnke har en familj att försörja. Har man tur och jobbar i Sverige tryggas ekonomin av den statliga lönegarantin men detta gäller ej i utlandet.. Med lite otur kan du gå miste om flera månadslöner och kanske egna hotellräkningar att betala vid exempelvis en konkurs…
Branschen är långt ifrån skrupelfri och rumsren, detta gäller även i trygga sverige. Alla är ute efter att tjäna snabba pengar oavsett villkor. Du anar inte hur mkt det går och tänja på lagar och regler innan myndigheterna får upp ögonen för oegentligheter..
Om du nu inte är uppvuxen med silversked och fått ett fet bankkonto av pappa tycker jag du ska satsa dina pengar på en annan bransch.. Det är helt enkelt inte värt det i dagsläget.

Ska nog byta karriär...
2009-11-04 10:42

Hej.

Jag tycker att du ska fundera en gång till innan du utbildar dig till pilot. I dagsläget är framförallt arbetsmarknaden för piloter i fritt fall. De flesta regionala bolagen har insett att man har ett jätteövertag mot de anställda och börjar kapa allt vad villkor heter. Även större bolag med europatrafik börjar dras åt det hållet.

Flygskolor och förståsigpåare pratar om att det snart vänder och att pensionsavgångarna kommer att göra att det finns goda förutsikter för jobb i framtiden, men det är en sanning med modifikation. Byråkraterna i EU har efter flygbolagens lobby-verksamhet sett till att förändra lagstiftningen vad gäller utbildning till piloter och i dagsläget kan flygbolagen få ut piloter på linjen på mycket kortare tid än vad som tidigare var möjligt. Man går från noll-trafikflygplan och behöver inte ens avsluta utbildningen innan man sitter med betalande passagerare. Dessutom ser den nya lagstiftning till att vi kan jobba mycket mer än tidigare och det är inte någon hit att se veckoarbetstiden krypa upp mot 50-60 timmar samtidigt som lönen försämras och arbetstiderna ofta förläggs kvälls- och nattetid.

De få bra jobb som går att få tag i inom Sverige har 100 gånger så många kvalificerade (erfarna) sökanden jämfört med hur många platser det är. Senaste svängen TuiFly rekryterade hade man 989 ansökningar till 10 platser…

Med tanke på att det kostar uppåt 1 miljon kronor innan du är klar för att börja jobba kommer det att ta väldigt lång tid att betala tillbaka investeringen. I dagens flygbransch ser jag inte hur det ska gå till, framförallt inte i sverige där lönerna jämförelsevis är låga (och på väg neråt) medan skatten är hög men utbildningskostnader inte är avdragsgilla.

I takt med att EU utvidgas och fler länder ansluter sig till f.d. JAA kommer dessutom västeuropeiska länder med förhållandevis bra villkor att översvämmas av piloter och flygbolag från öststater som är villiga att jobba för lägre löner och i övrigt sämre villkor.

Passagerarna bryr sig inte nämnvärt om kvalitén på den produkt de köper. De flesta stirrar sig blinda på priset. T.om. affärsresenärer som tidigare varit en solid grupp för normala flygbolag har nu börjat deviera mot lågprisflyget.

Nej, tyvärr. Som det ser ut i dagsläget ska du nog fundera en gång till innan du funderar på att bli pilot. Visst, det är ett roligt jobb och känslan att flyga är förstås speciell. Men att offra sin privatekonomi, sin familj, sin fritid, vänner etc. framför jobbet är inte värt det med dagens utveckling.

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500