Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

Strejken avblåst!

Tråden startades av SAS-Troll

SAS strejken avblåst. 1-årsavtal ingånget!

Publicerad den 2015-05-21 08:49
Skriv ett svar
Antal svar: 23

svar

hans
2015-05-23 02:35

Dock får kojs snällt vänta i tre år, RG måste skita håret av sig i vetskap att de en gång i tiden faktiskt ägde hotellen på stoppen. Medan kojs schoppar på julia stirrar RG på tomma kontoutrag.

SAS pilot
2015-05-22 23:06

Tydligen handlade strejken om att ledningen ville att flight deck skulle dela hotellrum på stoppen.
Facket fick tillslut ge med sig men fick iallafall igenom krav på två enkelsängar i hotellrummen. Det ansågs tillräckligt förnedrande att behöva dela, att Kapten och styrman skulle behöva skeda var bara för mycket.
Dagen efter detta kom ut har tydligen Kjos siktats på Jula i Oslo för att bräcka SAS nya besparingar, enligt uppgift var han oerhört intresserad av utbudet av sexmannatält…

pf
2015-05-22 18:58

Nei, streiken er ikke avblåst-en av SAS-pilotenes fack her i Norge er i streik.

Frågande
2015-05-22 16:47

Någon som kan ge ett svar till varför SAS cancellerade 110 flygningar redan innan man visste om det skulle bli strejk eller ej. Var bokad ARN-ORD som blev cancellerad. Hur betraktar man detta ur en rent juridisk synpunkt? SAS kan väl knappast säga att det var strejk som förklaring?

@c
2015-05-22 09:55

Tjänar man en krona och får en krona till så är det en fin löneökning men inte fan är det fb fin lön. Jag som FO tar hellre en krona till på mina 65 tusen och lever med stt det blev en ganska kass ökning.

@c
2015-05-22 09:55

Tjänar man en krona och får en krona till så är det en fin löneökning men inte fan är det fb fin lön. Jag som FO tar hellre en krona till på mina 65 tusen och lever med stt det blev en ganska kass ökning.

C
2015-05-21 22:08

Betydligt bättre löneökningar för de nyanställda…

DY
2015-05-21 22:05

Vågar ju strejka iaf.

@Lilla My
2015-05-21 13:45

Kjos får snällt vänta 3 år innan han delar ut pungsparkar, SAS piloterna kan börja förbereda sina ispåsar, om 12 mån är det dags igen.

Hörde lönlkningar på 1-2%, det är fan inga ökningar att tala om när man ser på lönenivåerna…

Arne
2015-05-21 13:43

Hur gick det med IC produktionen från CPH (av ARN piloter) eller var den inte uppe för diskussion?

C
2015-05-21 12:57

Med yngre piloter menas de som är anställda efter 2005.
De går på en annan lönelista och har betydligt sämre löneutveckling. Facket ville ha till en gemensam lönelista för alla med samma villkor. Det har man uppenbarligen misslyckats med men fått upp lönenivån för dessa nya genom alla steg åtminstone.
Angående antalet arbetsdagar får piloterna antagligen jobba lite mer på sommaren med blir kompenserade på vintern genom mer ledighet, när det ändå inte finns underlag för full produktion.
Win win situation alltså, förutom att piloterna får mindre ledigt just på sommaren när barn och familj är lediga.
De som får det sämre är long haul piloterna som kommer få flexiblare schema och en del kortare stopp, vilket effektiviserar SAS.
Det är fortfarande ett fast jobb i Sverige med den trygghet det innebär, relativt OK loss of license försäkring också vilket skapar trygghet. Jag tycker avtalet verkar blir ok, facket har gjort ett bra jobb för att trygga vår framtid.

Lilla My
2015-05-21 12:02

Härligt! Dödsspiralen fortsätter nedåt. Nu är det Kjoosens tur igen att pungsparka sina DY-anställda och sedan är det Rickards tur igen och sedan Kjoosens osv…
Vi har inte sett någonting ännu, detta är bara början. Något att tänka på för Er som funderar över en “karriär” i flygbranschen. Att flippa hamburgare kommer snart att vara ett statusyrke jämfört med detta.

?
2015-05-21 11:42

Strejken avblåst. Det blev ingen strejk varför strejken inte kan vara avblåst. Däremot “Hotet om strejk avblåst”.

Inne
2015-05-21 11:41

“Reducerat antal arb.dagar/år”
Oxfile gänget har visst bestämt sig för att köra SAS i botten.

Har ngn informerat oxfilegänget om att det finns andra flygbolag som sänker
sina omkostnader för att kunna konkurera bättre?

Sorgligt, och vilka subventionerar dessa glidare?
Jo staten, dvs vi skattebetalare………

Suck
2015-05-21 11:22

Satsning på nya piloter samt mindre löneökning. Rimmar illa med tanke på hur det ser ut idag. Pungspark!

C
2015-05-21 11:15

En kort sammanfattning av avtalet:

· Ettårsavtal

· Reducerat antal arbetsdagar per år

· En satsning på yngre piloter

· En mindre löneökning

Anders And
2015-05-21 10:36

Lika bra att redan nu lägga ett varsel till 1/4-16 redan nu eftersom det garanterat är ett skitavtal som skrivits på igen. Grattis RG, ytterligare en spark på Dina anställda och en fin bonus på kontot!

Air
2015-05-21 09:48

Ett år? Då är vi tillbaka till ruta ett igen om ett år.

suck
2015-05-21 09:41

man verkar ha förlorat på lönebiten och LH piloterna förlora… viktigaste frågan, fortfarande bara 10% leasing?

Anders
2015-05-21 09:24

Norrbaggarna då?

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500