Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

förbannade ekonomiklass

Tråden startades av Kalle

Ekonomiklass

Till vänster om mig och frugan sitter en gubbe och harklar sig i dryga 6 timmar. I sätet framför mig sitter en yngre man och kör stolsryggen upp och ner hela jävla resan. I raden till höger är det en gubbe som tydligen ska stå upp hela tiden och sprida sin armsvett.
Slipper man sådant här om man lägger pengar på bättre biljett eller kan man råka ut för flygresemarodörer ändå?

Publicerad den 2015-08-11 22:39
Skriv ett svar
Antal svar: 4

svar

ABC
2015-08-12 19:56

1. I med lurarna i öronen och upp med volymen så slipper du höra harklandet.
2. Hos Ryanair går det inte att fälla stolarna (det enda som är riktigt bra med det bolaget!)
3. Spraya parfym! Visserligen får någon kanske astmakänning men då har du någon att skylla på.

Det är väldigt mycket bättre i business men riktig business är riktigt svårt att hitta på kortare sträckor och dessutom är det dyrt.

Sup dig på gränsen till full så blir resan lite mer uthärdligt.

Reply
2015-08-12 16:52

max antal passagerare i en 737-800 är 189 pax och då oavsett nationalitet ( certifieringsregler)!

MH
2015-08-12 00:13

Det finns värre,en turkisk Boeing 737-800 i charterversion. Maken till vidrig trängsel har jag inte upplevt och när en kvinna snett till höger spyr rakt ut och en man bakom talar högt om sin flygrädsla så vill man bara därifrån.Landningen var episk med den flygrädde skrikande under finalen.

Linkan
2015-08-11 23:12

Boka med ett flygbolag som i ekonomiklass som har konfigurationen 2+4+2. Då kan du välja en gång och ett fönster. Du slipper då killen till vänster om dig och frugan. Välj också en plats vid en utgång, då slipper du mannen framför dig. Han till höger får du leva med.

Betalar du för business/ekonomi extra får du mer utrymmen och slipper säkert de två första problemen. Men har du väldigt otur finns han till höger även här men risken är låg.

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500