Tryck-kabin
Jag har för mig att det inte går att öppna dörrarna/nödutgångarna när det är tryck i kabinen.
Någon som vet?
svar
Kanske vi kan sammanfatta denna tråd som att: det går att öppna vissa dörrar på vissa typer i vissa lägen men i huvudsak så förhindras detta av konstruktion/system för att man inte ska göra detta under flygning och start/landning.
Eller någon som inte håller med? ^^
Det kan kanske gå att öppna dörrarna på en trycksatt ATP pga “The pressure release panel” a.k.a. brev-inkastet.. som sitter i överkant på den främre och den bakre passagerar dörren. Den öppnas innan shootboltarna i dörren aktiveras när du öppnar med handtaget just för att “släppa på trycket” och inte trycka ut dörren om det nu skulle råka vara trycksatt.
Nödutgångarna över vingen och den främre baggagedörren är av plug-type och kan därför inte öppnas när kärran är trycksatt.
Kan nämnas att max kabintryck du kan få i en ATP är 5,5 psi.
Hoppas detta ger er lite klarhet i tryck/dörr/ATP-frågan.
Huruvida flygplanet har speed-locks eller inte är ointressant då frågan var om det gick att öppna dörrarna när flygplanet var TRYCKSATT. Inte om det gick att öppna dem när man flög.
Måste få rätta dig där… Det går inte alls alldeles utmärkt på ATPn. ATPn har “speed locks” som kickar in så fort farten är över 95 kt. Rent praktiskt funkar det så att dessa lås gör det omöjligt att röra dörrhandtagen i alla flygbara farter.
Ett j…la snack om blinkande lampor?? Frågan va om det går öppna dörrar i luften eller? Alla som jobbar med flygplan vet att materia går sönder, kretsar som hindrar nödutgångar och dörrar att öppnas tex fart, wow osv.. Men även utan dessa säkerhets lösningar går det absolut inte att öppna med trycksatt cabin. Plugin typ eller inte. Är det inte en av plugin-typ så måste kraften mot stoppen och låsklackar övervinnas. Dörrar med ventlucka är inte så lätta att öppna som många nämnt. Finns inte en chans i hel…te att lyckas få upp nåt när diff trycket e 0,5PSI och uppåt. På nivå (där man cruisar) ärdet 8PSI i den typen av flygplan jag jobbar med. Enkel matematik. Skulle man mot förmodan försöka så garanterar jag att materiat går sönder först, dvs spaken eller själva låsanordningen.
Det går alldeles utmärkt på vissa typer. tex ATP där dörrarna inte är plug-type.
På den B-757 som jag flyger finns det ingen lampa på eller runt om dörrarna som visar om planet är trycksatt! Den enda indikeringslampa som finns är om dörren är armerad (dvs skjuter ut en slide/raft) om man öppnar den. Däremot inne i c-pit har vi givetvis en mätare som visat kabintryck.
Dörrarna på en Boeing 757 är av så kallad pluggtype (kilformad) Dom är 100% omöjliga att öppna om planet är trycksatt! Dessutom är planet lite trycksatt ända ner till det att hjulen tar i marken (-300 fot om jag inte missminner mig) Ända sättet att öppna dörrarna tidigare skulle vara om man manuellt dumpar trycket i cabinen ifrån c-pitt.
Vet att även Saab2000 har dörrar som inte går att öppna med trycksatt kabin.
Hur det är på Airbussen och andra boeing vet jag inte.
Det är väl på Airbus-flygplanen som det finns en röd respektive vit lampa som indikerar om kabinen är pressurized och dörren armed/disarmed?
Jag tycker inte att kapare hör hemma inom flygbranschen – varken av identiteter eller flygplan.
Jag har visserligen inte monopol på initialerna R och A men jag har svårt att tro att det är någon som RÅKAT välja just samma bokstäver i sitt nick som jag.
Nedanstående förklaring om flygplansdörrar kommer inte från mig. Jag har inga synpunkter i det ämnet.
Hälsningar,
Ursprungs-RA
Jo, det är det på alla flygplan jag jobbat på (ganska många Airbus och Boeing). Det är då man för dörrens handtag uppåt 3-4 grader för o öppna den, om det är olika tryck ute och inne så flashar lampan rött. Det finns en annan vit lampa också för om dörren är ‘armed’. So now u know 😛
Inte ett flygplan jag jobbat på så här långt har dörrar man kan öppna under tryck då det torde vara ganska omöjligt. En ny B737 tex har nödutgångar över vingarna som inte går att öppna under vissa förutsättningar. (De går tex inte öppna om hjulen inte står i backen , planet rör sig osv). Äldre modeller och även flera andra flygplanstyper har nödutgångar över vingarna som fungerar på samma sätt som de “vanliga” dörrarna. Övriga dörrar är ju designade så att när de är stängda och kabinen trycksatt så går de inte att öpnna eftersom de trycks mot fästen runt dörren (från insidan).
Att det sedan skulle vara någon röd lampa som blinkar vid dörren är långt ifrån sant. Ingen av de flygplanstyper som jag arbetat på har det.
Det går inte,inte ens världens starkaste kan öppna en nödutgång eller en dörr när kabinen är trycksatt.
Vid rökutveckling går man ner till lagom höjd o dumpar trycket,sen kan man `glänta`på en nödutgång,eller en dörr för att få ut röken.
Inte en chans, inte ens de lilla tryck som blir före start på marken kan man öppna mot hur stark man än är.
Inga dörrar/fönster går att öppna vid trycksatt kabin, fysikens lagar gäller helt enkelt.
Det går på en viss höjd.
Om det till exempel blir rökutveckling i flygplanet kan man sjunka för att kunna “cracka”, det vill säga öppna, dörrarna delvis (några mm) får att få ett slags baksug som suger ut röken.
Det beror på vilken höjd. Ju högre upp desto större tryckskillnad och därmed svårare att öppna. Vissa flygplan har även lås som per automatik låser dörrarna vid tex motorstart eller take off.
Det finns en röd lampa på dörrarna som varnar om tryck i kabinen, då den flashar ska man inte inte öpnna dörren.
Nödutgångar går om jag inte har helt fel. Men dessa bruka ha “öppningar” som ska utjämna trycket när man öppnar.
Nej det går ej