Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

Norwegian sämre än Ryanair!

Tråden startades av Jansson

Lågkvalitets flygbolaget Norwegian har tydligen inte lärt sig nånting, Att vägra betala ersättning vid dom många dygnslånga förseningarna är inte hållbart, enligt DN Står Norwegian för 80% av tvisterna vidr. flygförsenings ersättningar på Arlanda, tragiskt. Även Ryanair betalar utan först att gå i tingsrätten.
Att skylla alla 787 förseningar på Boeing är.bara patetisk. Gör om gör rätt!

Publicerad den 2016-04-07 12:25
Skriv ett svar
Antal svar: 6

svar

Per book
2016-04-10 10:05

Att köpa avbokningsskydd och behöva avboka för att sen få fingret av norwegian är inte ok. Aldrig mer DY. Som att köpa P-biljett och ändå få böter och sen behöva bevisa vem som har rätt. Hur kan det ha blivit så här dåligt???

Ivar
2016-04-07 18:33

Enligt DN är Norwegian betydligt sämre än Ryanair när det gäller kompensation till försenade passagerare.

“Det handlar om flera tusen ärenden som kommit in de senaste åren. För närvarande finns det 391 öppna mål, varav 80 procent rör Norwegian.”

Antingen är B787 bara skrot eller så är det Norwegian som är skrot ni får själv välja. Norwegian skyller på B787.

Sv Ior
2016-04-07 18:25

Källa anges tydligt: “enligt DN Står Norwegian för 80% av tvisterna vidr. flygförsenings ersättningar på Arlanda, tragiskt.”

Läs DN. http://www.dn.se/nyheter/sverige/norwegian-samst-pa-att-kompensera-passagerare/

Plopp
2016-04-07 18:12

Smart tycker jag.

Gissa varför bolag som SAS mfl går så dåligt, sluta betala till boskapet!!

Ior
2016-04-07 18:10

Är det någon som förstår Jansson’s Svenska?

Vad utgår du ifrån? Källa?!

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500