Vad ska jag göra ?
Hej
Jag är 15 år gammal och ska välja till gymnasium
Jag har ganska bra betyg och kommer in på flesta utbildningar och skolor
Det är så att jag älskar flyg men är väldigt bra på samhällsfrågor och engagerar mig i kommunen och skolan. Det har gjort att jag blivit anställd av min kommun. Nu till min fråga ska jag välja läsa teknik/ flyg eller satsa till politik , samhällsfrågor istället . Jag har alltid älskat fkyg men undrar seriöst vad som är bäst.
svar
Du ska självklart studera naturvetenskap på gymnasiet. Jag kan inte se några fördelar med att gå samhällsprogrammet. Oavsett vad du vill göra sedan så är natur bäst.
Spelar ingen roll hur bra betyg du har om du inte är tekniskt lagd, om det nu är tekniker du drömmer om att bli. Finns ju många andra inriktningar inom flyget där man bör vara mer av ett läshuvud än en som gillar att få skit under naglarna. Kan vara bra att ha i åtanke.
Satsa på politiken.
Om du vill flyga någon gång i livet kan du ta ett PPL och får uppleva hur det är att flyga.
Kommer du in och tror att du klarar studierna tar du givetvis Naturvetenskaplig linje. Efter den är du behörig att söka samtliga program på universitet och högskolor. Trafikflygarhögskolan såväl som läkarprogrammet. Kanske komplettera med språk och stadskunskap och sök in på UD:s diplomatutbildning efter universitetet? Alla andra gymnasieutbildningar leder dig in i återvändsgränder. Lycka till!
Satsa på politiken och gå med i mp och kämpa för flyget som du älskar. MP för ha en del lediga tjänster med start omgående. Någon utbildning lär inte behövas, det har de bevisat gång på gång.