Bra skaffar Comac C919
Eller är det ett rykte?
svar
Har egentligen inget emot flygskatten som den är idag bara den går tbx till flyget på något sätt. Tyvärr tror jag inte den gör det utan hamnar i det stora svarta statshålet som man adrig prratar om.
Hur länge kan RJ kärrorna leva kvar dom måste ju förr eller senare på en stor check eller bytad ut. Finns ju inte så många bolag som gar kvar dom längre.
Bromma behövs inte för reguljär trafik!
Bättre att Bromma enbart nyttjas för allmänflyg, polis och ambulansflyg.
De bolag som skyller sina dåliga resultat på flygskatten borde i stället byta ut ledningen. Flygskatten inget problem för BRA! Eller något annat seriöst bolag. Norwegian klagade stort på skatten men nu satsar man i Sverige trots skatten.
Frekvent resenär.
Bromma blir garanterat kvar till 2038, så ser avtalet ut..Sedan får man väl se
Bra hänger i den sköra tråden Bromma vad händer om flygplatsen läggs ner?
Bra känns väldigt dött. Dåliga pax siffror och en bristande system av flygplan. Men det är inte BRA´s fel. Svenska kronan är kroniskt sjuk efter vänsterstyre och miljardsatsningar på mens-konst och feministiskt självförsvar. Dollarn är stark som Schwarzenegger och ett A220 köp är en så, onödigt dålig investering just nu. Men tyvärr behöver dem desperat ta emot dem. Hade jag suttit i ledningen hade jag inte skjutit upp första leveransen, jag hade tagit emot en A220 och vänt företaget med en rejäl PR härva med nya tysta pendlarplan. Nu känns det som bra sitter i en lååång spiral nedåt som det finns ett enkelt motmedel till, Bort med flygskatten och smått subventionera BRA lite.
Jag skrev att man borde titta på MRJ, inte beställa. Men jag tror att den skulle passa när miljön blir allt viktigare för konsumenterna samt biljettpriserna som stiger.
Svenska Rockton AB verkar tro på MRJ, eftersom de har en beställning på 11 plus option på 10.
Hej,
nej A319ceo är den äldre modellen :
https://www.airbus.com/aircraft/passenger-aircraft/a320-family/a319ceo.html
Medan A320neo är New Engine Option sådana som ex SAS köpt och tar leverans av just nu.
Men ska man titta på begagnade kärror så är A319ceo mycket billigare i leasing eller inköp. =)
skaffa E175 istället lagom stort
MRJ!? Det är just därför du inte sitter i ledningsgruppen…
Ceo en ny modell?
Om jag varit i ledningsgruppen hade jag även tittat på MRJ. Lagom stor för mindre städer i Sverige och från MMX och GOT hade man kunnat öka eller bibehålla frekvenserna. Kan även flyga en del charter.
A220 är dyr. A319ceo är nog realistiskt
A319 blir det!
Du kan inte flyga solcharter med Atr.
Det finns inte passagerarunderlag för att köra 319 eller Cseries på linjerna mellan BMA, GOT och MMX. Man lyckas ju inte ens fylla ATRerna.
Blir inga A319neo, man har inga pengar och Clemens står senast i Novembers info och berättar hur tufft läget är med flygskatt och hög dollar ..
Blir det något så blir det begagnade A319ceo … men jag lägger mina pengar på ATR.
Vad är det för fel på A220?
Intressant om BRA väljer A319neo. Airbus erbjuder nog ett förmånligt avtal för den klent säljande A319neo. Hur många A319 maskiner skulle BRA behöva för att upprätthålla dagens trafik mellan Bromma-Göteborg , Bromma-Malmö och Bromma-Umeå? A319neo tar väl dessutom mer pax än dagens jetmaskiner. A320Neo är väl utesluten på Bromma,eller?
Blir A319
Det BRA skulle behöva är A319neo eller bättre begagnade A319ceo..