Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

SAS vill hjälpa de strejkande..?..

Tråden startades av Roffe

Av och till kritiseras Flygtorget för censur av obekväma inlägg.
Att de tar bort inlägg där oförskämdheter, namn och persongrepp ventileras är i sin ordning.
Värre är det om de tar bort åsiktsyttringar.
Kanske att så skett, men jag tycker mig märka att mycket kritiska inlägg mot arbetsgivarna i Aviaexpress och Avitrans får vara orörda och det är bra med tanke på att de två bolagen, bland de andra bolagen, ligger bakom Flygtorget.
Min teori är att det pågår ett våldsamt gräl på Flygtorgets redaktion där Aviaexpress och Avitrans vill censurera inlägg som är kritiska mot dem, medan de andra bolagen har all anledning att så låta ske eftersom de förmodligen är intill krevering irriterade på dessa två bolags agerande under liggande förhandling.
Övriga bolag dras nu in i en konflit som två direktörer iscensatt mot bättre vetande.
Dessa två herrar har lyckats ena pilotkåren i hela sverige, och det med all rätt.
Något mer underligt sätt att driva en avtalsförhandling har väl aldrig skådats.

-Avitrans meddelar sin nedlägning och dess ägare Sverigeflyg och dess ettriga dotterbolag fortsätter sälja biljetter.
-Aviaexpress säger upp sina piloter för att förvandla dem till kontraktare, plåtslagare, polska snickare eller norska oljearbetare i nu nämnd ordning. Och likaså fortsätter de att sälja biljetter via sin defactoägare Skyways AB.

Tacka den att SAS och övriga flygbolag vill att det blir ett slut på konflikten och ett sätt är att hjälpa piloterna med lämplig propaganda.

Roffe

Publicerad den 2010-06-07 10:30
Skriv ett svar
Antal svar: 1

svar

Rosa Pantern
2010-06-07 11:03

Flygtorget försöker se till språket är okej och ser till att personer inte hängs ut på fel sätt, men censurerar inte i sakfrågor.

Man kan tycka att en VD/ägare skulle vara en juridisk person, men riktigt så lätt är det inte.

Ser man något som inte följer reglerna “klicka på abuse-knappen så tittar flygtorget på det.

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500