Ang. visstidsanställningar…..
Hörde idag iof. (fel parti för mig). Ett bra förslag angående problemet med att företagen utnyttjar systemet med att inte fastanställa (dvs. tillsv. anst.) personal.
Förslaget var att straffbeskatta företagen med en 5% extra arbetsgivaravgift för visstidsanställda.
Det är ju svårt att få lägenhet, lån, etc. om man inte har en fast anställning!
svar
potatis / potato….. man kan ialla fall inte anställa folk för att dom ska sitta på rumpan å rulla tummarna! det här e charterbranchen i ett nötskal, passar det inte, sök er nån annanstans!! men neeeej, gå arbetslös heeela sommaren eller jobba i en glasskiosk juni juli, tänk på er framtid istället, hus, lägenhet, bil, lån, lån ,lån…..
Ohållbart argument!
Säsongsarbete definieras som arbete som på grund av naturens växlingar ej möjliggör för året om sysselsättning. Charterbolag är egentligen oberoende av årstiderna eftersom de bedriver versksamhet med flygningar till solresemål under samtliga av årets 52 veckor. Många av bolagen har dessutom kapacitet för long-haul året om, men utnyttjar endast detta (med ett fåtal undantag) på vinterhalvåret. Arbetet är därmed per definition inget säsongsarbete! Däremot är det tidsbestämt och det vet arbetstagaren om när denne skriver på kontraktet.
Så vad ska nvr göra med de 70st under sommarhalvåret?? Ge dom lön för att gå hemma å rulla tummarna?? Samma för blx, samma sak för säsongsarbete på Gotland, uppe i fjällen etc, SÄSONGSARBETE….. Förstår att folk vill ha fast anställning, men ni som tar dessa skit kontrakt ger ju det dom vill ha; en visstidsanställning!
Argumenten håller inte! DK har ett åretruntbehov i norden, men erbjuder trots detta inga fasta tjänster. Kabinanställda brukar erbjudas halvårskontrakt i Stavanger, Oslo eller Billund där behovet plötsligt ökar sommartid för att sedan erbjudas vinterkontrakt i Sverige på olika baser då behovet i Danmark och Norge plötsligt avtar. Logiken saknas totalt då det är ett Skandinaviskt bolag och samtliga länder flyger liknande program sommar/vintertid. Flytten och boende får lösas och bekostas på egen hand vad jag förstår. Lönen ligger väl å andra sidan i överkant jämfört med konkurrenterna.
Sofie, gissar att du jobbar på Primera, stämmer det? Hur är personalpolitiken hos er?
Peter, kom tillbaka med en ödmjukare inställning och ett genuinare namn nästa inlägg tack!
Det företaget jag jobbar för gör inte som DK, NVR och TUI. Vi jobbar året runt för en OK lön. I högsäsong jobbar vi mycket och ibland lite mindre. Vårt företag måste dock konkurrera med företag som behandlar sin personal som skit. Det känns inte rätt.
“Monstersnorre” är nog snarare “Mikropenis”. Dom flesta flygande har slutat undra varför nästan alla piloter har så korta fingrar.
Sofie, sök dig till ett annat yrke kanske?? Anledningen till till att nvr å blx har vinterfåglar är att produktionen ökar vintertid, nvr får en A330 från air europa, skälvklart så ökar behovet av folk under vintermånaderna då! Enkel matematik! Nvr kommer att använda air europa 3 vintrar framöver, så är det.
Utmärkt förslag!
Titta bara på Thomas Cook som har kabinpersonal som efter 10 (!!!) år inte har annat än säsongsanställning. Novair är inte mycket bättre med sina fyramånaderskontrakt och TUI tar bottenplatsen i löneligan.
Boergerlig politik heter det… Rövpolitik när den är som sämst. Den gynnar bara redan överviktiga drönare med ihopslaggade blodkärl med bankkonton utomlands. Vad beträffar LAS i en (eventuell) kommande borgerlig mandatperiod så är det bara att konstatera: Det kommer ta ännu mer död på oss färska piloter.
Borgarsvin!!
Anser att det är ett bra förslag.
Titta bara på exempelvis Norwegian, Novair samt TUIfly Nordic vad de gjort de senaste åren.