Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

SAS återanställning?

Tråden startades av Bettan

SAS ska återanställa piloter är det någon som vet om det kommer att ske inom kabinsidan också?Och isåfall hur många handlar det om?

Publicerad den 2011-06-21 10:24
Skriv ett svar
Antal svar: 5

svar

MNE
2011-06-22 23:39

SAS skal i den kommende tid anställa 200 cabin crew fordelt på de tre hubs i Stockholm, Oslo og København. Om det bliver delvist resource/fulltime, vides ikke ännu. Stand by….

Jaha
2011-06-22 12:05

@ffs. Vaddå gnällig? Vad menar du? Kan du inte utveckla dina tankegångar? Bara glad att vi får tillbaka uppsagda kollegor. Vad är det för gnälligt med det? Verkar mest som du själv verkar tycka saker och ting vara “pain in the ass”

Mvh

ffs
2011-06-21 21:22

gnällspik, va lite glad istället och tänk på di gamle som alltid står högst i kurs.
Vi har tom tillägg =) massor

100%
2011-06-21 14:39

Några planer på nyanställningar? Eller är det timisar som gäller i framtiden också?

Jaha
2011-06-21 11:48

Joddå. Det kommer att bli återanställningar på kabinsidan i STO också. Hur många är dock oklart än så länge. Intressant är att kabinföreningen påpekade att det skulle uppstå en stor brist resursmässigt redan förra sommaren. I sedvanligt ordning reagerar SAS sent som vanligt. Många flighter har ställts pga lack of crew. Framför allt F/D men nu även på C/A sidan. Resurspoolen utnyttjas redan till max och de flesta flighter går med minimum crew. Ingen optimal situation direkt. Hoppas att alla som blev uppsagda senaste omgång blir återanställda snarast. De behövs. Välkomna tillbaks skall ni alla vara! Ni är saknade.

Mvh

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500