Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

Att paxa med SK till/från sin bas

Tråden startades av EK

Arbetar du hos DY och bor i t.ex. STO och pendlar till CPH så får man åka gratis mellan dessa orter. Du åker ner innan första arbetsdagen och hem sista, (men alltså inte privat för nöjes skull). Hur fungerar det hos SK? Kan man åka från GOT/AGH/MMX/UME osv till ARN gratis om man är anställd hos SK? Eller är det ID-biljetter som gäller oavsett, och vad kostar det isf? Gäller det alla anställda eller bara fast anställda?

Tack för svar!

Publicerad den 2011-10-26 20:48
Skriv ett svar
Antal svar: 2

svar

EK
2011-10-26 21:53

Jag tackar för svaret, och lektionen i hur det ska sägas i Sverige. Nu är det så att har man flugit i alla tre länderna så känns det som att det kvittar!

Airbag
2011-10-26 21:37

Svar nej! Du måste vänta på att bli fast anställd och då får man ID-biljetter efter 6 månader! Paxa är ett uttryck från Norge – i Sverige säger vi passa, av passiv överföring!

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500