Varför ger ingen Ryanair flygförbud?
http://www.dn.se/ekonomi/ryanair-vagrar-betala-mangmiljonskuld
svar
Gjorde Ryanair detsamma i England, skulle de få problem direkt. Men man kan ju driva med Svenskarna…
Vidare så är det som så angående artikeln att det även finns en laglig grund för att betvivla säkerhetsavgiften till Transportstyrelsen i termer av vad de får för pengarna. Transportstyrelsen saknar essentiellt formell säkerhetskompetens map. avgifterna varför fakturan kan ifrågasättas som avgift men kanske ej som skatt.
Den främsta anledningen till att “ingen” inte ger RyanAir flygförbud är förstås att RyanAir de facto är ett av Europas säkraste flygbolag, sett till historiken.
Att sedan kalla Luftis eller Transis för “ingen” gör dem säkerligen väldigt motiverade och glada i övrigt. Sedan är det ju lite oschysst att just påpeka för Luftis/Transis att just de borde dra in RyanAirs flygtillstånd då de enligt ryktet har fullt sjå med SAS alla haverier och säkerhetsproblem. Vidare är förstås detta känsligt då tex. SAS och Luftis/Transis samt LFV/Swedavia på pappret har exakt samma ägare och huvudman.
Rattarn.
Du kan tycka precis vad du vill om Ryanair. Det är din rätt. Du sprider dock direkt felaktiga uppgifter som jag bara måste avvisa.
Vi planererar INTE med minsoppa vid varje flygning. Är vädret bra och inget annat är onormalt tar vi minsoppa + en liten reserv, precis som alla andra bolag. Är vädret kasst tar man mer, precis som på andra bolag.
Sen finns det inget som heter att begära “priority landing”.
Skulle det gå så långt att det återstående bränslet vid landning är mindre än en specifik mängd, deklareras nödläge. That´s it!
Så var snäll och sprid inte en massa strunt!
Men för h¤#%&e har ni hört talas om konkurrens på samma vilkor och inte på de som passar just dig. Alla betalar för denna service utom just Ryanair. Varför är jag förvånad. Åker omkring i Europa utan att göra rätt för sig. Planerar med minfuel vid varje flygning för att kunna hävda prioritylanding vid köbildning. Fy f-n för den lede.
Vem ger inte NAS flygförbud?, vet Ni ens deras track record for safety?, brr!
Born free – taxed to death!
Får vi bättre säkerhet trots alla avgifter? – NEJ!
Får vi bättre miljö trots alla avgifter? – NEJ!
Vfr ger ingen Sas flygförbud?