NAS cabincrew till Köpenhamns bas ???
Undrar om det är någon som ska starta som sommarfågel i Köpenhamn?
Vet ni om de ska ha mera folk,,,,är de färdiga med rekrytering….ok lön????
svar
Jag har faktiskt ingen aning.. Hur det är med AMS & Proffice. Jag har bara sökt via att skickat in mitt cv i Proffice bas. Sen kontaktade dom mig. Och jag är inte och har aldrig varit medlem i arbetsförmedlingen 🙂
Mn hört att det varit lite kinkigt vid anställning med novair då det gick via Proffice å AMS… Men jag vet faktiskt inte 🙂
Till Sommarfågel:
Sökte Proffice specifikt för Köpenhamn eller var det Stockholm som gällde i första hand?
Betalas inte kursen av arbetsförmedlingen? Man ska väl vara registrerad hos arbetsförmedlingen för att kunna söka?
Hur kan du isåfall ha ett ordinarie arbete?
Hela den här dealen med Proffice och arbetsförmedlingen är för övrigt väldigt märklig – att man ska behöva vara arbetslös för att söka arbete som kabinpersonal.
Med tanke på att marknaden är så pass liten så är det konstigt att de kan få göra så.
Jag undrar om ni alla “sommarfåglar” bara blivit erbjudna kontrakt över sommaren? Jag har en bekant som fått jobb som pilot och han sa att alla nya piloter erbjuds treårskontrakt. Borde inte NAS behöva cabinpersonal för en 3 års period i så fall?
Ja, tyvärr är det nog försent för just proffice. Arpri vet jag faktisk inte. Dom kontaktade en vän i förra veckan ang intervju, så du får kika med dom:)
Hej Sommarfågel !
Måste fråga igen,vet du om det är för sent att söka? Sökte du genom Proffice eller? Jag har aldrig flugit tidigare och undrar om man ska ha erfarenhet från flyget? Tror du det är försent att söka,jag har kollat om någon haft annons men ser inget…..tusan är så sugen på att börja flyga.
Ha det fint
“som en klargöring”?? Exakt vart läste du att jag skrivit att jag ska jobba på NAS mer än över sommaren?
Jag tror nog att vi som blivit klara för anställningen vet vad det handlar om. Och är det så att NAS inte är i behov av att ta över oss (iaf mig) så återgår jag bara till mitt ordinarie arbete, men har iaf fått in foten och flygtid :):)
Ett klargörande; Ni blir anställda av Proffice för tjänstgöring hos DY.Vilket innebär att när DY inte behöver er mer så får ni gå,och då är det upp till Proffice om de har något nytt jobb,kanske på ett lager eller så om ni har tur.
Det är via Proffice aviation. Till en början endast sommarkontrakt som sagt.. Men det är en fot in i branschen iaf!:D
Hej Sommarfågel !
Shit va kul – det jobbet skulle jag vilja ha ; ) Grattis !!!
Av vem blir du anställd av NO, Proffice ? Var och när ska du gå kurs ?
Glad Påsk
Hej! Är på semester…dålig uppkoppling 🙂
Börjar utb 30 april, kommer vara anställd i Sverige dock men uthyrd till cph . Utbildningen kommer vara i både Malmö o Köpenhamn.
🙂
Hur kommer det sig att det nyligen fått gå folk från cph bas och vart proffice anställda? Inte speciellt schysst att anställa nytt då?
TILL SOMMARFÅGEL ! Var blev du av? Så nyfiken,var ska ni gå kurs? var har ni bas i köpenhamn? Berätta berätta
Till Sommarfågel. Oj vad kul så spännande.Blir du anställd i sverige via Proffice? Var ska du gå kurs? Så nyfiken.
hej vad är NAS
Nej jag drömmer inte. Börjar kurs den sista april och anställd via Proffice 🙂
Intressant. Vem intervjuade dig Pelle?
Sökte och fick jobb direkt.
Tog ca. 4 veckor så var det klart. Det är nog tyvärr för sent för er andra.
Sommardågel. sitter nog och drömmer…
Ingen annons om CPH eftersom det behövs så få. Gå in på hemsidan och registrera dig bara.
Lycka till!
Var? Jag hittar inte det! Har varit inne ett par ggr i veckan i flera veckor nu….
Intervjuerna har inte startas riktigt ännu och inget kursdatum är satt. Man blir direktanställd i Norge, men på kontrakt, med möjlighet till förlängning och ev fast anställning. Lönen blir enligt Norskt avtal.
Lycka till och sök via NAS hemsida!