Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

Varför ska Swedavia driva flygplatser?

Tråden startades av K-d pax

När Luftfartsverket hade hand om dom flesta svenska flygplatserna så är det ingen hemlighet att dom stora subentionerade dom små. Det var väl av den anledningen som staten var flygplatsägare. Men nu när det bara är dom större och lönsamma flygplatserna kvar i Swedavia så är det bara att sälja ut dom också. Sälj ut dom till olika flygplats bolag så det blir konkurens mellan flygplatserna. Och staten får in lite pengar. Swedavia har inte gjort någon glad.

Publicerad den 2012-07-29 18:52
Skriv ett svar
Antal svar: 8

svar

Pax
2012-07-30 23:40

Är det allt?! 😀
Känns mer som ett allmänt “myndighetshat”.

Förstår du vad allmänflyget ställer till med och hur mycket det kostar?!

Rogi
2012-07-30 22:48

Skall vi ha en infrastruktur som gagnar Sverige och alla boende och affärsdrivande bolag så måste staten stödja denna struktur med skattemedel. Ganska enkel mattematik annars får vi väl stänga stora delar av Sverige.

K-d pax
2012-07-30 21:55

Till Hasse.
Frågan var: varför Swedavia(staten) ska driva flygplatser?
När vi inte har utjämnings systemet för flygplatserna som vi hade förr,
så ser jag ingen anledning till att staten ska äga flygplatser.
Utjämnings systemet satte EU stopp för. Rätta mej om jag har fel.
Till Pax.
Det Swedavia håller på med på Bromma är inte så snyggt.
Slänger ut allmänflyget och taxiflyget.

EA
2012-07-30 20:16

Igor kan du inte skriva vad som är fel och varför isåfall?

Allt är ju sant, ifall Ryanair slagit sig in på Arlanda och börjat konkurrera med SAS och Norwegian på allvar då hade det definitivt blivit spiken i kistan för SAS.
Sen när Norwegian drar igång Long Haul från Arlanda då försvinner alla svenskar från Kastrup. Och Ryan Atlantic på det…. Ser inte bra ut för SAS då tyvärr.

Igor
2012-07-30 12:46

Du skriver din uppfattning EA och definitivt inte sanningen.

Hasse
2012-07-30 10:35

Jag kan dock tycka att Swedavia gjorde rätt i man släppte ifrån sig de icke lönsamma flygplatserna. Vi kan inte ha en flygplats i varje mindre Svensk stad som subventioneras av skattebetalarna heller. Vill en mindre stad ha en flygplats så få kommunen isåfall stå för notan svårare än så är det inte. Eller varför inte låta kommunerna driva alla flygplatser ?

Pax
2012-07-29 23:52

Vad är det som Swedavia har gjort fel?

EA
2012-07-29 23:34

Swedavia finns till för SAS. Jag vågar gå så långt så kan påstå att SAS hade inte funnits idag om Swedavia hade avvecklats och alla flygplatser sålts ut för 10 år sedan.

När bolag som Ryanair hade kunnat börja förhandla med privata ägare och få sina subventioner och avtal som de kräver, då hade inte Skavsta varit den enda basen i Sverige och de hade definitivt flugit inrikes mellan Malmö, Göteborg, Stockholm, Umeå, Luleå, Östersund.

Ett annat exempel är när Swedavia köpte SAS hangarer för några månader sen, ren kapitalinjektion från statets sida.

Missförstå inte, jag gillar SAS men skriver bara sanningen, det är ett bra bolag med bra folk, dock har ledningen misskött det under alla år.

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500