Sitta i cockpit på Thomas Cook ?
Hej.
Kan väl säga att jag är en riktigt flygnörd.
Fotat mycket på Arlanda för vissa tidningar, flugit simulator för 738.
Har väl över 2000 Tim spelande Flightsim.
Nu ska vi åka till Egypten med familjen den 3:e dec ifrån Arlanda.
Och jag skulle göra allt för att få vara med under start eller landning.
Hur ska jag göra på bästa sätt för att få göra det ?
Skriva mail till Thomas Cook?
Kom gärna med bra tips som skulle kunna hjälpa mig.
Trevlig helg.
/robert
svar
@flygare det är vanligare att man tar in folk på level än i start eller landning.
Skulle avråda att du frågar om att få sitta hela vägen då det blir tröttsamt. Däremot en start och landning skadar inte.
Hej!
De som påstår att det inte kommer gå på grund av 9/11 är skitsnack! Det är upp till piloten själv som avgör om du ska få åka med eller inte! Mitt tips är att vara trevlig, skaka hand med piloterna och presentera dig själv! Ställ frågor, vad som helst, så dem förstår att du är intresserad. Sen i slutet av konversationen slänger du ut dig från om du får åka med eller inte. Sen är det bara hoppas på det bästa!
Fråga en styrman ELLER en pilot ?
Tror Robert redan har gjort sin Egypten resa…
bara höra med dom .det bästa är om man känner någon styrman eller pilot. själv har jag suttit med i cocpit vid nerflygningen o landning o taxning to gate på gran canaria.o det är en upplevelse som jag aldrig glömmer fick ta del av ipaden med inflygning väg o läsa säkerhets lista o fick en flytväst . själv flyger jag airbus 321 320 i simulator . så detta var en dröm för en flygnörd som mig som älskar allt inom flyget ett intresse jag fick som 4 åring. när min far tog med mig till backamo flygfält o kikade på flyg där sen var jag fast. flyger även rc el har en stor spitfire o en stor cessna . o flyger med dom på backamo .
När jag flög FCO – CPH – ARN med SAS i somras, så frågade jag en flygvärdinna om det fanns en chans att jag kunde få sitta jump seat, berättade också att jag gick på ett flyggymnasium och är väldigt flygintresserad.
-Den gången gick det inte, säkerhet förstås.
I Köpenhamn testade jag igen. Det visade sig vara ett lyckodrag! Flygvärdinnan kom tillbaks med tummen upp och jag fick sitta med.
Så det är som sagt helt olika från pilot till pilot och gång till gång. Det är dock alltid värt ett försök! Det värsta som kan hända är att man får ett nej.
instämmer med flygar´n. kika in i cockpit när du går ombord och beratta att du är flygintresserad och fråga om det finns någon möjlighet att få komma och kolla i cockpit under flygning. Det har funkat för mig iaf…
Pilotkåren är enade om att säkerhetsföreskrifterna om låst cockpitdörr, möjlighet att gå på toaletten om en barrikad av trolleyvagnar står i vägen för passagerarna är lika viktigt som att man inte får ta in en flaska ramlösa genom säkerhetskontrollen.
Det finns de som tjänar enorma pengar på tramset så det får väll vara så tills någon tröttnar på alla troll som finns i skogen.
Jag tror nog att även de “pilotelever” som gjorde lite startövningar i B767 simulatorn vid PANAM Training center skulle kunna hamna inom genren “intresserade pilotelever”. Anledningen till låst cockpitdörr och securityclearence från bolaget innan det ens kan bli en diskussion om att sitta med i cockpit är ganska uppenbar… tyvärr finns det väl fortfarande en del “Cowboys” inom pilotkåren som struntar i dessa regler…
Jag fick möjlighet att jumpseata en MD-80 mellan EKCH-ESGG i sommras (SAS).
Jag frågade första bästa flygvärdinna om jag kunde gå fram o kika in innan vi skulle iväg. Inga problem, bara o in o hälsa på. Där började jag snacka med kaptenerna (Två kraftiga danska 55+:are) och berättade att jag var flygintresserad och skolar till CPL. När jag märkte att dom skulle börja köra start-up sa jag att jag skulle gå och sätta mig. Halvvägs ner i mittgången knackar en flygvärdinna mig på axeln och frågar om jag inte hellre vill sitta i cockpit, “Kapten frågade efter dig” klämmer hon ur sig.
Så inga som helst problem att få åka med om man bara ser städad ut och har stort intresse (och såklart lite kunskap.) Enligt EU-OPS har jag för mig att det alltid är “at commanders discretion” om någon ska få tillåtas tillträde till flightdeck. (Sen om det följer SAS OM vet jag inte.)
Helt klart bästa upplevelsen i mitt liv, satt o snacakde om allt mellan himmel och jord och lärde mig både ett och annat!
Lycka till!
Gå på sist så du inte stoppar kön bakom dig, var artig, vänlig osv. så kan det gå. Som tidigare inlägg så beror det helt och hållet på dem som sitter där just den dagen. Har själv fått både ja och nej men flest ja faktiskt. Mycket nöje och lycka till.
Hej Robert,
ge inte upp, det är inte alls omöjligt som vissa påstår, det beror helt på dem i cockpit. Min erfarenhet är att min son (14 år) har fått sitta i jumpseat under flygning
och i de flesta fall även under landning.
Detta har skett i samtliga fall efter 9-11 med följande flygbolag, visst kan hans låga ålder ha en viss inverkan men jag tror att du kan lyckas ändå.
SAS
NORWEGIAN
AIR FRANCE
DELTA (det trodde inte ens jag på, men det gick)
FINNAIR
Jag skulle inte vilja resa med, eller sätta min familj på ett bolag eller med en besättning som släppte in passagerare i f/d.
Det här var mkt lättare förr. Idag är det så (på mitt bolag) att det krävs en jumpseat request som beviljas av flygchef e dy. Detta gäller även för den egna personalen. Att släppa in ngn helt utomstående är inte att tänka på idag…tyvärr.
Så länge du inte har en security clearance kommer du aldrig in på flight deck. Du får möjligen titta in när flygplanet står på marken.
Tillträde till flight deck har flygande personal i bolaget, flygande personal i andra flygbolag samt luftfartsmyndigheters inspektörer i tjänst.
9/11 förstörde allt för flygintresserade!
Hej,
Jag var av samma slag under mina yngre år. Flygnörd, fotade, FS..
Det jag gjorde (lyckades flera gånger på SAS, Norwegian, Mavia, Thomas Cook etc) för att får sitta med under hela flygningar i cockpit var…
Innan boarding frågade jag gate agenten om hon/han kunde ringa ned till cockpit och fråga skeppar’n(PIC) om jag kunde få sitta i cockpit. Ibland blev jag beviljad, andra gånger blev det ett nej. Men jag skulle rekommendera dig att fråga första bästa flygvärdinna/flygvärd under boarding. Säg som det är, ditt ärende, att du är flyg-intresserad och vill gärna se hur det funkar i cockpit.
Jag flyger på bolag själv, har fått frågan flera gånger och det är upp till PIC att avgöra. Ibland blir det ett nej, ibland blir det ett ja, beroende på vad för person som sitter till vänster om mig.
Jag hoppas att mitt svar kan vara till hjälp.
Pilot In Command, kapten på flygningen.
Tack vare 911 är det nästan omöjligt att få sitta på flight deck om du inte är nära vän med nån av piloterna.
Pic ?