Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

Får man jobb med bara en Typerating?

Tråden startades av KAM

Funderar på att byta sida i denna debatt, har alltid varit en motståndare till att köpa sig en rating och “gå före” på detta sätt.
Men seriöst, nu börjar jag tröttna på att gå runt med ett “vanligt jobb”, hur som helst.
Funderar på en rating, men tittar runt på alla jobbsidor jag kan hitta och ALLA bolag vill ha 500 timmar på typ, oavsett om satsar på 320 eller 737.

Ska man lyckats få det och garanterat jobb får man även köpa line training, så totalt får man pynta mellan 500 – 600 000 :-(exkl. levnadskostnader för ett år så vi är väl uppe minst runt 800 000:-) för att få den erfarnhet som krävs för att få ett jobb (!)
Bara TR är dyr nog tycker jag.

Har man ens någon chans att få jobb utan 500h på typ? Lämna gärna debatten om att köpa eller inte köpa i något annat forum. Detta handlar om FÅR MAN JOBB med bara en Rating!?

Publicerad den 2012-10-22 19:22
Skriv ett svar
Antal svar: 19

svar

Chuck
2012-10-25 08:50

Håller med Erik! De fackliga representanterna kommer i princip att kasta ut dig med huvudet före om det uppdagas att du har betalat för att arbeta! Tror detta är något som många inte tänker på!

Johan
2012-10-24 22:04

Du tycks bara sökt till lokala bolag? Sverige och Norge.
En TR kommer inte att hjälpa dig mycket om du inte är redo att flytta.

Men du har det kanske för bra där du är.
Tänk igenom din situation, kanske gör du rätt i att stanna där du är?

2012-10-24 17:09

För ett par år sedan gick det men nuförtiden räcker det inte ens med 500h på typ om du inte har 1500h TT. Jag känner flera med ratings på 320/737 som går runt och ruttnar utan ett enda svar från andra bolag än banken. Jag har hört att det har med försäkringspremier och valideringar att göra.

Även i länder som Kina, Turkiet, Baltstaterna, Östeuropa och Nordafrika där man med få timmar kunde köpa jobb har det tjocknat rejält. Dels går bolagen duktigt dåligt och dessutom har alla uppstartade flygskolor från sötebrödsdagarna (2006 fram till kraschen) lett till att det har spottats ut för mycket inhemska elever som får förtur lagom till nu.

Har du möjlighet att ammortera och lägga undan pengar nu så skulle jag råda dig till att vänta och hålla dig flytande. Köper du rating utan resultat och dessutom hostar upp ytterligare en hygglig årslön för timmarna sedan så kommer du att ångra dig när du ska betala tillbaka allt på en lärarlön i bästa fall.

F/O
2012-10-23 21:42

Vet inte vilken TP du hade men du kan ju alltid försöka söka fly dubai!

Non-B737 type rated pilots
First Officers
At least 2,500 hours total flying time.
At least 1,000 hours on modern (EFIS), multi-crew, multi-engine aircraft over 10 tonnes operating weight (preference will be given to those with PIC time).

Bra betalt och vettiga Villkor men flytta dit är ett måste…

B
2012-10-23 20:17

Njae finns en hel del med tidigare erfarenhet. Men har också hört det där från kompisar. Hur som borde du kunna få jobb på den typ du har 2000h på. Får du inte det så blir det knappast enklare bara för du har en 737 rating.

Kam
2012-10-23 15:52

Flygit på ett mindre TP bolag tidigare, som dök under i finanskrisen. Har idag ett välbetalt jobb på marken, men läntar ju tillbaka till flygandet.

Har faktiskt inte tänkt så mycket på Ryan av den anledning till att många kompisar sökt men inte kommit in för att dom har ju just 2000h och lite erfarenhet vilket verkar skadligt på något sätt, dom vill väl ha någon oförstörd 200h kolvflygare som dom kan göra vad dom vill med!? Kanske har helt fel bild av ryan och många andra lågprisbolag.
Norwegian har jag sökt, en ständig ansökan, Wideroe, Nextjet mfl utan att det hänt något.

Som sagt, jag funderar bara över alternativ, inte att jag ska köpa mig rating bara sådär.

trist
2012-10-23 15:32

har flugit 3 olika typer på tung luftfartyg, men idag inget jobb..
har 7000 tim tungt..finns inte jobb
sök nått hederligt arbete istället..

B
2012-10-23 15:12

Förlåt men jag undrar verkligen hur du tänker?
Du har ganska många flygtimmar, hur har du fått dessa?

Sen verkar det som du gått arbetslös ganska länge men du säger att du inte sökt Ryan, Easy mfl.
Hur tror du att du ska få ett jobb om du inte söker något?

Sen Ryan får du som i princip alla bolag idag betala din rating själv vilket suger men du får ett ganska välbetalt och stabilt jobb sen efter på ett tungt jetflygplan.
Känns väl hundra gånger bättre än att sitta och betala för att få flyga på Air Baltic?

Kam
2012-10-23 12:44

Tackar för många seriösa svar.
Nej, har inte testat Ryanair än, sitter med knappt 2000h TT så 500h på en A320 eller 737 känns lockande eftersom dom ändå som sagt iaf skulle titta på den 🙂

Nja, får väl se åt var det barkar, ska ge det något år till att försöka få ett TP jobb, annars blir jag kanske kvar på det jag gör idag, trivs ju trots allt eller så får det bli att sälja sin själ… Vilket jävla yrke detta pilotande är egentligen…

Johan
2012-10-23 11:57

Har du försökt att komma in på något av alla de SSTR program som finns? RyanAir, EasyJet. mfl.
Har du inte kommit på intervju ännu till något av dessa program, vänta då tills marknaden återhämtar sig.

Men om du varit på intervju och de har sagt nej till dig och du fortfarande funderar på att betala dig in, tänk då på vilka bolag som senare vill anställa dig. Om dessa bolag inte vill ha dig och dina pengar nu så vill de knappast betala för dig senare när du kommer med dina nyköpta timmar.

Så svaret på din fråga, om du köper type rating och line training så får du troligen ett kontrakt, men det kommer att vara med någon av de mindre seriösa operatörerna. Bara så du vet vad du ger dig in på.

LH
2012-10-23 10:53

En rating kvalificerar inte en för jobb som styrman då man i de flesta fall lär sig absolut minimum av det som krävs för att flyga typen. Det är på bolagskursen och Line Trainingen man lär sig jobbet. Många är omedvetna om detta och förstår inte hur grön man faktiskt är med bara ett CPL och en type rating. Ett bolag måste investera mycket tid och pengar för att få upp dig till en utcheckad styrmans nivå.

Alternativ är att betala för den processen själv men det är inget jag skulle rekommendera. Känner folk som har gjort det och tyvärr så får de flesta gå efter avslutat program eftersom det finns nya “köpare” som väntar. Problemet är också att har du minimum flygerfarenhet från ditt CPL står du där med 500-700 TT vilket inte är mycket att vifta med. Många bolag runt om i världen kräver oftast 1500TT + 500h på typen för att ens ta emot din ansökan.

B
2012-10-23 00:29

Jag tror du kan få jobb i något u-land eller nystartat skitbolag som kommer upp i Sverige ibland. Men riktigt kassa villkor. Turboprop är nog större chans på jobb. Men å andra sidan idag när det bara handlar om rätt tid på rätt typ så är inte steget att gå över till JET senare lika naturligt. Vill du betala en massa pengar för att sen sitta fast på en TP resten av livet? Med andra ord tycker jag att ifall du inte kan få jetjobb direkt. Betala inte in dig på TP för där får du jobb förr eller senare ändå. Så du kan få jobb med rating, men då måste du åka till bolaget i Indonesien och knäcka på dörren och sälja in dig.

ACE
2012-10-23 00:12

2 år med TR på 737 inte ens ett svar från något bolag i hela världen, skickar väl 10 st i månaden…

Finns ett LT prog via Air Baltic, men du får kicken efter 500 h då det kommer nya folk som betalar för att jobba, så varför ska de betla för att du ska få jobba kvar???

Sorry, men gör något annat…

Kam
2012-10-22 22:48

Jo, jag håller väl med de flesta som skrivit, frågan kvarstår ju dock.
Utan 500h inget jobb med 500h jobb dock ej i Sverige.. Än.

Att facket skulle titta snett på en för man köpt sig en rating tror jag inte eftersom
Det är det man måste jag göra för att få sig ett jobb. Känner flera som fått jobb efter rating och ungefär lika många som bara sitter med skulden kvar. En del är på Easyjet nu, några på Dy och en på BA.
Turbopropp jobb tackar jag gärna ja till men var finns dom då? Inte i Norden iaf.

Lady utan Lufsen
2012-10-22 22:44

Tack Erik.

Kunde inte skrivit det bättre själv för det är precis vad det handlar om.
Bästa inlägget någonsin.

Säljer aldrig min själ
2012-10-22 21:12

Inte på 737 och 320…. Satsa på Turbopropp, lägre löner, mycket större chans till Jobb!

Magnus
2012-10-22 21:08

På airBaltic så kostar det inga 800k och du kan få ett sommarkontrakt efter avslutat LT om du gör bra ifrån dig men till hösten är du ute i kylan igen. Detta har pågått i några år nu så det börjar även fyllas på med folk med 500h på typ. Det svåra är, vad gör du sen?

H.A
2012-10-22 20:55

NEJ!

Erik
2012-10-22 20:25

Tycker man skall fundera mer än en gång innan man fattar ett sådant beslut. Dels drabbar de din egen plånbok mer än en gång. Först för ratingen, sedan eventuellt linetraining och sist men inte minst din lön. Arbetsgivaren vänjer sig vid alla som gör och tänker som du och detta påverkar naturligtvis din framtida lön.

Men det för individen kanske starkaste argumentet att fundera en gång till, är när dagen (om den kommer) då du blir kallad till intervju. Varje seriöst bolag som anställer, så sker intervjun/urvalet inte enbart av flygbolagen. Du blir garanterat intervjuad av representanter från facket också. Hur tror du själv de reagerar när de sitter där och bläddrar i din logbok, ställer frågor om din flygerfarenhet och upptäcker att du har betalat för att få jobba?

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500