Featured article image

Ungern tar emot Gripen och jätteaffär på gång

Publicerad den 2026-05-05 06:39av Redaktionen
Kommentarer
Samtidigt som två JAS Gripen levereras till Ungern, kan grunden vara lagd för en av Europas största flygaffärer på mycket länge. Gripen har länge varit ett smart, kostnadseffektivt alternativ – nu kanske det blir ett strategiskt förstahandsval för flera av världens försvarsmakter.

Två nya JAS 39 Gripen C har nu levererats till Ungern från Saab – de första i en serie om fyra enligt avtalet från 2024. Det innebär att Ungern nu tar ytterligare steg i att modernisera sin Gripen-flotta, som efter leveranserna kommer att uppgå till totalt 18 flygplan i C/D-version.

Det här kan vid första anblick se ut som en rutinleverans. Men i dagens säkerhetspolitiska läge är det allt annat än det. Flygplanen placeras på basen i Kecskemét.

Ungern köper den klassiska C/D-modellen, medan Sverige och Brasilien satsar på “E”. Det visar att C/D-versionen fortfarande är en exportsuccé och kommer att leva vidare i många decennier till.

De ungerska planen uppgraderas till den senaste mjukvarustandarden för C/D-versionen (MS20 Block 2). Det ger dem bättre radarprestanda och förmåga att bära Meteor-roboten (Beyond Visual Range).

Gripen – från exportframgång till strategiskt verktyg
Ungern har flugit Gripen sedan 2006 och var ett av de första NATO-länderna att välja systemet. Att landet nu både tar emot nya flygplan och investerar i ett lokalt utvecklingscenter säger något viktigt: Gripen är inte längre bara ett flygplan – det är ett långsiktigt industriellt och strategiskt partnerskap.

Och det är precis den typen av erbjudande som allt fler länder efterfrågar.

Samtidigt: Ukraina-affär kan bli en av Saabs största någonsin
Parallellt med leveransen till Ungern närmar sig något betydligt större. Enligt Saabs vd Micael Johansson kan en affär med Ukraina om ett betydande antal Gripenplan bli klar redan i år. Det sa han i SVT:s ”Alex möter”.

Det är en affär som – om den går i lås – inte bara blir en av Saabs största någonsin, utan också en av de mest betydelsefulla i Europa på decennier.

Även om siffran 150 plan nämnts i ukrainska önskemål, handlar det i ett första skede om att integrera Gripen i Ukrainas försvarsstruktur. En sådan affär skulle inte bara handla om flygplan, utan om ett gigantiskt stödpaket med utbildning, reservdelar och vapensystem. För Saab innebär detta en unik möjlighet att visa systemets förmåga i en högintensiv konflikt – något som skulle kunna fungera som ett skyltfönster för potentiella kunder i hela världen.

Och här spelar Ungern plötsligt en nyckelroll.

Finansieringen föll på plats – efter politisk omsvängning
En avgörande pusselbit har varit finansieringen. När Ungern tidigare blockerade ett EU-stött lånepaket till Ukraina stod affären still. Men efter ett politiskt skifte i april släpptes vetot – och därmed öppnades dörren.

Vad kan affären vara värd? Någon officiell prislapp finns inte, men som jämförelse: Saabs affär med Brasilien om 36 Gripenplan landade på cirka 39 miljarder kronor.

Det är inte längre bara ett val av flygplan, utan ett val av säkerhetspolitisk partner. Med leveransen till Ungern befäster Saab sin roll som det europeiska alternativet till de amerikanska jättarna, i en tid när snabb leverans och operativ frihet är viktigare än någonsin.

Varför väljer länder Gripen?

Kostnadseffektivitet
Lägre inköps- och driftskostnader än många konkurrenter, vilket gör planet attraktivt även för mindre försvarsbudgetar.

Operativ flexibilitet
Kan operera från korta banor och till och med landsvägar – en stor fördel i kris- och krigsscenarier.

Teknologisk nivå
Moderna sensorer, radar och vapensystem – särskilt i den senaste Gripen E-versionen.

Snabb tillgänglighet
Hög driftsäkerhet och korta underhållstider ger fler flygtimmar per plan.

Industrisamarbeten
Möjlighet till lokal produktion och teknikutveckling, som i Brasilien – viktigt för många köparländer.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Kent Hakefelt
2026-05-09 17:45

Glädjande att SAAB är så framgångsrikt.
Sorgligt att stridsflygplan och annan militär utrustning ska behöva produceras i sådana enorma mängder som nu är fallet vilket kräver ofantliga resurser. När den mänskliga civilisationen står inför de största utmaningarna hittills i form av global uppvärmning med alla dess konsekvenser och risken för global ekologisk kollaps borde mycket av dessa resurser användas för att möta dessa utmaningar. Men det är uppenbarligen framför allt makten och girigheten som har högsta prioritet hos människor (framför allt män) som Putin, Xi jinping, Trump, Orbán (dock numera lyckligtvis utan makt), Komenei junior i Iran, generalerna i Sudan (som slåss om makten), Lukasjenka (Belarus), talibanerna i Afghanistan m.fl. och andra despoter inte att förglömma.

Franco
2026-05-09 06:12

Då gäller det att producera planen rätt snabbt då. Vilket ger jobb…..

Mikael
2026-05-08 17:45

Jas 39 Gripen är ett jättebra och inte minst kostnads effektivt flygplan, motsatt missfostret F35

Gigi
2026-05-08 11:18

Det är dags för flera länder att utveckla och köpa europeiska vapen. US är inget att lita på.

J. Persson
2026-05-07 19:56

Kanske vi var det enda väst land “villiga” att sälja stridflygplan i just den stunden?
Kanske därför blev gamla modelen och inte den nya, till en kunden som inte är stt lita på?

Gunilla Bograeus
2026-05-06 16:18

Fascinerande att världen fått upp ögonen för svensk flygindustris förmåga. Det finns många fördelar med Gripen som andra länder inte kan erbjuda.

Christofer Friberg
2026-05-06 11:58

Fantastiskt när Sverige effektivare kan bidra till Europas förstärkta säkerhet och resiliens bl.a genom leveranser och samarbeten inom avancerade flygförsvar. Även nära samverka med strategiska allianspartnern Frankrike genom leveranser av övervakning av luftrummet och mottagande av avancerade marina FDI-system. När sedan Frankrike och Sverige kan finna den effektiva lösningen att genom Rafale erbjuda Sverige flexibel luftburen nukleär försvarslösning så börjar det likna något. The best and brightest European solutions in alliance to secure peace, transition, economy and resilience!

Möjligheter
2026-05-06 09:54

Var stolta och positiva istället för att kritisera och se risker. JAS 39 Gripen är ett suveränt val för många länder.

Mr €
2026-05-06 08:17

Ukraina beställde Rafael också, så får se hur de spenderar lånepengarna. Risk att de prioriterar Rafael för attackuppdrag framför JAS för jaktuppdrag.

Kjelle
2026-05-05 13:29

Tacka Plumpen för det

Krister Persson
2026-05-05 12:41

Helt rätt upplägg när Orban fasas ut och därmed Rysslandsvänner

Sham
2026-05-05 11:44

Tur att Ungern bytt regim. Får hoppas att Putins biträde, dvs Orban inte förmedlat alltför mycket information till Ryssland om Gripensystemet.

Björn Augustsson
2026-05-05 08:37

Många vill inte göra affärer med us
Heller

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten