Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

Märkligt svar från SAS VD

Tråden startades av Ruben Skogsgård

I kvällens Aktuellt i debatt med Unionen, får RG en rak fråga från programledaren: “Vad säger du till en som har bokat en resa med SAS och skall flyga nästa måndag?”
I stället för att svara: ” det är bara att komma, vi flyger som vanligt, business as usual” så svarar han ungefär så här: ” det är upp till var och en, att göra sin egen bedömning, och handla därefter” !!!!!!!!!
Vilket märkligt svar !!!! Har han inte bättre tro på sitt företag.

Publicerad den 2012-11-12 22:09
Skriv ett svar
Antal svar: 14

svar

Bo
2012-11-15 00:33

Planerad rekonstruktion?

Han kanske förväntar att facken säger nej och sitter med ett förberett GO från staterna och Wallenberg att starta en rekonstruktion, där de mesta gamla strukturer kan rensas bort så att bolget blir säljbart på sikt?
Flygande personal (de 8 facken) skulle då lämpligen kunna utmålas som syndabockar, när själva utpressningen i själva verket var en skenmanöver för att få till stånd rekonstruktionen så snabbt som möjligt? Det verkliga målet? Vilken anledning har Wallenberg att kursa en sådan stor kassako, där SEB dessutom är inlösande bank för alla reguljära biljetter? W styr väl själv när deadline för lån skall förfalla?

Tyvärr spelar de nu själva ett så pass högt spel att de nog riskerar hamna i en nedåtgående spiral, tappa kontrollen över processen och faktiskt hamna i en riktig och otäck KK.

Babelfish
2012-11-14 23:24

Inte så märkligt. Ledningen går ju ut hårt med att ge ett ultimatum. Antingen ger ni upp eller så går vi konkurs. Då kan han ju inte bara ge bort det genom att säga business as usual på måndag. Han vill säkert att bokningar av biljetter går ner så att de får ännu bättre ammunition till förhandlingen. Riktigt fulspel att ge de anställda skulden ifall det skulle bli kk.
Stå på er!

mamma
2012-11-14 23:06

Mht Sas’ militanta fack var det ett bra svar. CPH har haft 100+ wildcat strikes…….

Vd
2012-11-13 16:18

Hmm, känns som han är värd varenda krona! 8 miljoner,…

thomas
2012-11-13 15:51

bra svar, facken och personalen inser tydligen inte att det är allvar nu
bolaget kommer att sättas i kk och rekonstrueras om de inte går med på villkoren, och alla förlorar jobben, det är ingen dramatik har skett förr Sabena, Swissair etc bolag som är mycket hälsosammare efter rekonstruktionen.
SAS är ett enkelt bolag associationsrättsligt som ägs av tre bolag så inte svårt lösa upp, ungefär som tre tanter som inte längre tippar tillsammans utan går var och en åt sitt håll

Bullten
2012-11-13 15:20

Verkligheten har väl sprungit i kapp nissarna i styrelsen om väldigt sent!!! Det mest märkliga är att dom släpp hela problemet i knät på facket,ang om dom ska gå i putten…Det är väl att göra det lite väl enkelt för sig…

TQ
2012-11-13 14:59

Han tror nog bara inte på sin personal. På måndag kanske SAS-personalen är välkomna till Arbetsförmedlingen?

Anders
2012-11-13 14:13

Han kanske inser att det är någon annan som får ta över väldigt snart. Mest troligt är kanske att bolaget går in i en rekonstruktion. Isåfall är det rekonstruktören (motsvarande konkursförvaltare i bolag på obestånd) som bestämmer om bolaget skall fortsätta flyga under försöken till rekonstruktion, inte bolagets VD.

insider
2012-11-13 14:11

samma som du då…
ta ansvar..

Ola
2012-11-13 13:55

Är det någons fel så är det den verkställande direktören´s, det är han som är ansvarig för bolaget….inte personalen !!!

Rille
2012-11-13 10:32

Det skulle kanske vara lite förmätet att uppmana folk till att boka. Dels är inget klart och sen skulle han ju naturligtvis få en massa följdfrågor hur han uppmana folk till detta.

Luttrad
2012-11-13 10:11

Inget konstigt när man står inför en förhandling…Han vill få personalen att tro att konkurs gäller om dom inte går med på detta, då kan man inte säga att inget kommer att hända det är business as usual, det är bara att boka på.

*l
2012-11-13 10:10

Jag håller med dig. Det var ett mycket märkligt svar av SAS VD…

!?
2012-11-13 09:55

Ingen vet vad vad som försigår bakom ridån och vilken dold agenda ledningen och ägarna har (staterna, SEB ) Man kanske rent ut av VILL framkalla en konkurs genom att ge personalen blott en vecka på sig att enas kring sparpaketet. Är det någon som sätter sig på tvären blir det kk och det var personalens fel…..

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500