Någon som har koll på Qatar och ARN?
Eftersom EK ju inte verkar starta upp till Arlanda undrar jag om det möjligen är läge för Qatar att uppgradera till 77W?
Då får man ju en fördel inför andra Gulfkonkurrenter. En mer attraktiv produkt som är perfekt om cargon går bra. Det brukar ju oftast vara 333 och inte 332 som står för trafiken dessutom, vilket tyder på en gynnsam utveckling.
Så är det någon som har koll på beläggning etc? Brukar Qatar vara någorlunda full i business?
svar
1 st Bertil har flugit med QR från ARN det senaste halvåret och han satt i Economy Class så då fick vi ett slut på det tjafset.
Best Regards
Chek-in ARN
Bertil hur många brukar sitta i businessklass?
Brukar du vara ensam?
Du bryr dig, men du hänger på flygtorget också, tror du dina medresenärer verkligen gör det?
@Roger, ja det är hårda bud att bli utsatt för denna terror. Men om dom dänger ut skumpan är den serviceminded personalen snabbt och fyller på. När ryggsäcksfolket försöker hitta en bekväm benställning har jag redan gjort om stolen till en flatbed och snusar gott till jag försiktigt blir väckt för något gott strax innan landning. Jag tar gärna en däng av ryggsäcken i detta läge.
bertil: 777 i business må vara bra komfort men man boardar först,
får en skvätt skumpa och sen så kommer 300 avundsjuka apex med mord i blicken och gärna “råkar” svänga till med ryggsäcken när dom passerar.
Större flygplan = Mer tidsödande ombordstigning. Tyckte deras A319 var perfekt! Är det fler än en handfull i business är det p.g.a uppgraderingar. Flygtiden brukar vara runt sex timmar så det är inte ens long haul.
@B, du har helt galet i det du skriver. Visst är det den största delen som struntar i vad dom flyger. Men den lilla delen som är affärsresenärer och använder business klass är mycket medvetna om vad man flyger och vilken status det är på kabinen. När det gäller Qatar så är det helt korrekt att den bekvämaste C klassen finns i B777-ER.
Maj-Britt, 99,9% av de som flyger skiter fullständigt i om det är en 777 eller A330 de åker i. 99% av dessa ser inte ens skillnad på dem.
Så att det skulle bli en mer “attraktiv produkt”, ja för dig kanske men inte för de andra du flyger med.
Senast när jag flög var jag ensam i businessclass.
QR har ganska dålig beläggning på ARN-DOH, frakten fyller bättre men det är inga guldpriser för flygbolaget eller deras GSA.