Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

Cahty Pacific igår

Tråden startades av Piloten

Enroute från Hongkong till jakarta fick dom cirkla i 30 min över jkt
pga av problem med landing gear.

Till slut landade man, och planet blev stående på landings banan och fick dras till gate med hjälp av push back truck.

Min fru var ombord, nån som vet mer?

Publicerad den 2013-02-13 12:29
Skriv ett svar
Antal svar: 5

svar

Janne
2013-02-13 16:35

Man tappar inte noshjuls styrningen på lite nyare Airbusar för att man tappar hydraulsystem och definitivt inte om man tappar det gröna, ej heller om man tappar på gula och gröna. Däremot är det rätt att det är gravivity ext som gäller för stället vid förlust av gröna systemet

Mvh

Janne

Fritz Klyka
2013-02-13 16:19

Vad säger frugan mer?

Okey
2013-02-13 15:54

Men alltså maken på bittra pilot-rejects i det här forumet. Måste spy galla även i en tråd vars ämne har inget med din situation att göra. Get a grip!

Cahty
2013-02-13 13:16

Ja, vaddårå, “Cahty” är ett helt nytt flygbolag – och inte ens “Piloter” har hört talas om det – än mindre lärt sig att stava till det. Men visst, vi skall nog få koll på våra landing gears vad det lider, men det är ju så många att hålla reda på……Vi kanske be höver pi loter snart? Gärna sär skrivande – men som hittar landnings banan. Sök nu!

LeBus
2013-02-13 12:39

Det verkar som du vet allt redan?

Låter som en elektrisk buss från Toulouse, problem med Green Hydraulic System, då måste stället fällas manuellt och noshjulstyrning är borta.

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500