A320 NEO eller A220 för Finnair?
Finnair håller på att ta ett beslut för kommande narrow body plan till dearas flotta. Men kommer dom välja A320 NEO eller A220?
A320 NEO kan ju vara logiskt då dom redan har A320 som är lika. Men väntetiden på att få A320 NEO just nu är ju långa så kan A220 då bli mer aktuellt?
svar
Känns logiskt att dom skulle köpa från Airbus med tanke på att hela Finnair flottan idag är Airbus. (Bortsett från NORRA)
Jag tycker A320Neo passar bäst i flottan.
Varför måste det bli Airbus?
Svårt att få ekonomi med 2 piloter i västeuropa i en A220. Flera väljer >=200 sätes A321neo också med 2 piloter. I värsta fall ex. IndiGo A321neo med PW1100G motorer och skicka på uppgradering till Advantage standard.
De kan lockas av att A220 har kortare väntetid och dessutom är billigare. Finnairs nuvarande A319/A320 är väldigt gamla och behöver bytas ut snart.
Air Baltic har ju förresten ett överskott på ordrar och deras nya VD är finsk med bakgrund på Finnair. Kanske blir det wetlease istället?