Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

A350-1000ULR och bemanning….

Tråden startades av Kimson

Jag blev nyfiken när jag läste om Qantas kommande 19–20-timmarsflygningar med A350-1000ULR och började fundera på hur besättningen arbetar på så extremt långa flygningar.

Hur fungerar det egentligen med cockpitbemanningen?

Är det en och samma kapten som har det övergripande ansvaret under hela flygningen, även om flera piloter turas om att flyga? Hur många piloter brukar vara ombord på den här typen av ultra long haul-flygningar, och hur ser deras arbets- och viloscheman ut i praktiken?

Hur ser det ut för kabinpersonalen? Hur många cabin crew brukar finnas ombord på en flygning som kan pågå i närmare 20 timmar, och hur delas deras arbete och viloperioder upp?

Jag är fascinerad av hur man får en sådan här operation att fungera i praktiken och skulle gärna vilja veta mer om vad som händer bakom kulisserna på flygningar av den här längden.

Publicerad den 2026-07-25 00:35
Skriv ett svar
Antal svar: 0

svar

Inga svar har skrivits ännu

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500