Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

Aldrig varit så taggad på att flyga till Australien

Jag har aldrig varit så taggad på att resa till Australien som nu. Det har alltid känts så sjukt långt borta men när jag läste pressmeddelandet från Finnair så kändes Australien helt plötsligt ganska nära. Ett skutt över till Helsingfors för att sedan sitta i Finnairs bekväma Airbus A350 till Melbourne. Jag kommer helt klart fundera på den resan.

Finnair introducerar ny långdistansdestination – börjar flyga till Melbourne i oktober 2026
Finnair utökar sitt långdistansnätverk och påbörjar flygningar till Melbourne, Australien, nästa höst. Rutten kommer att trafikeras dagligen via Bangkok med flygplanstypen Airbus A350.

Melbourne-rutten markerar en helt ny destination för Finnair och ansluter Australien direkt till Finnairs omfattande nätverk via navet i Helsingfors.

– Vi är mycket förväntansfulla över att introducera trafik till en ny kontinent. Genom att koppla samman Helsingfors och Melbourne, två städer på motsatta sidor av jorden, kan vi erbjuda en unik bro mellan det norra och södra halvklotet, säger Christine Rovelli, Chief Revenue Officer på Finnair. – Vi förväntar oss att denna nya rutt kommer att locka resenärer från Europa på väg till Australien, likväl som australiensare som vill utforska norra Europa och vidare.

Flygschema och anslutningar

Flyget är schemalagt att avgå från Helsingfors strax efter midnatt, ankomma till Bangkok på eftermiddagen och fortsätta till Melbourne efter ett kort stopp, för att nå Melbourne följande morgon. På återresan avgår flygen från Melbourne på eftermiddagen, med ett stopp i Bangkok på kvällen, och landar i Helsingfors tidigt nästa dag. Detta är anpassat efter Finnairs första morgonavgångar ut i Europa. Förutom smidiga anslutningar för kunderna säkerställer detta upplägg hög operativ effektivitet och ett bra utnyttjande av Finnairs A350-flotta.

Publicerad den 2025-12-18 10:01
Skriv ett svar
Antal svar: 14

svar

Överflygning av Ryssland?!
2025-12-20 19:03

Undrar om Finnair räknar med att Ukraina- och Rysslandskonflikten är över tills dess. Det vore ju en dröm för de om Ryssland kan överflygas igen, speciellt för en sådan här rutt!

pf
2025-12-20 17:51

Andreas, BA og Turkish er de europeiske selskaper som ft flyr til Australia.

Ellers, Finnair har tre stk A.330 som jeg forstår går wet-leased fot Qantas. De går SYD-BKK/SIN/HNL v.v. daglig. Finske piloter og kabin hovedsaklig fra selskapets crewbase(r) i Asia.

Det er brist f t med kapasitet til/fra Australia. Så man må regne med masse lokaltrafikk på BKK-MEL t/r. Sikkert med QF-codeshare.Både AY og QF er i One World.

Ralle
2025-12-19 18:52

Hellre via Finland än Danmark…

Tim
2025-12-19 16:42

En bensträckare in i terminalen i BKK känns som om man vill ha även om det är samma flyg vidare till MEL. Antar den stora massan av passagerare kommer bytas ut i BKK lika så crew byte. Så att sitta kvar medan allt det sker och städning känns inte kul

Bertil 1
2025-12-19 11:36

@Elina, håller med om att det är mycket dåligt att inte ha egen crew på sista sträckan. Har man egen crew i cockpit, vilket är självklart, borde man även ha det i kabinen. Det är alltid fel att använda bemanningsföretag.

thomas
2025-12-19 11:05

När man landar med Emirates eftermiddags flight från ARN till DXB 23.30 Är avgångstavlan full av flighter till Australien MEL SYD Brisbain etc
En svår konkurrent.
Men modigt av AY att satsa så långt bort
Här vågar man inte ens starta en flight till Säffle, där man kan avnjuta en “Gullan purser och linje expert” kaffe.

Elina
2025-12-19 10:50

Hade varit skönt att ha AY’s egen crew även mellan BKK-MEL. Dåligt att det har crew via ett bemanningsföretag på den sträckan.

Andreas
2025-12-19 06:51

Hur kommer det sig att alla andra europeiska flygbolag har misslyckats med att konkurrera med flygbolagen i Asien och vid Persiska viken och därför lagt ned sina linjer till Australien, men att Finnair räknar med att lyckas? Deras kostnader måste väl vara mycket högre än konkurrenternas?

The Observer
2025-12-18 22:04

Grattis till Finland som har ett flygbolag som satsar på sin egen huvudstadsregion.

Janne
2025-12-18 21:59

ARN, CPH eller OSL till DOH, DXB eller AUH sedan vidare till någon av flera destinationer i Oceanien. Det har väl inte varit särskilt långt borta…?

A STAR
2025-12-18 17:41

Hur funkar stoppet i Bangkok, antar att planet tankas, kan passagerarna sitta kvar eller får de lämna planet då?

IAN
2025-12-18 17:31

Kul med ny linje. 22 timmar tar det från Helsingfors, måste bli jäkligt segt,
antar man inte får gå ur planet under stoppet på ca 1 ½ timme i Bangkok?

Klart man slipper byta plan med Finnair men kanske skönt kunna komma ur planet sträcka på benen om man tex åker med Thai, Emirates eller Qatar.

Här i Sverige får vi vara glada om vi har kvar någon långlinje, finnarna är i en klass för sig, slår till med Australien.

Finnair vet hur man chockar!
2025-12-18 16:42

Wow, räcker nog långt med den PR detta i sig genererar! Detta innebär också att Finnair ser till att ha en ytterligare drös med transfermänniskor från Europa som fyller planen till Asien trots stängning av ryskt luftrum. Detta är ett smart sätt att kompensera för det!

Jens
2025-12-18 11:29

Ja, Finnair och Helsingfors är i en klass för sig, där Arlanda i vanlig ordning kan slänga sig i väggen.
Har själv gjort denna resa många gånger med Thai till Sydney och Auckland.

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500