Arlanda blir Alfred Nobel Airport
Politikerna har lagt fram ett förslag om att Arlanda ska byta namn till Alfred Nobel airport och man kan undra är det här en bra plan eller bara samma desperata försök som med THN flygplats?
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/stockholm/forslaget-byt-namn-pa-arlanda
svar
Med den inställningen behövs väl ingen terminal med bryggor och allt. Räcker med gångväg till/från planet i regn och blåst. Välkomnande, eller hur.
Jag tycker att en flygplats ska vara atraktiv att komma till och vara på. Arlanda är motsatsen till detta.
Namnbyte förändrar ingenting, möjligen förlöjligas Nobel, som någon skrev tidigare.
Yttligare en politiker som inte riktigt hänger med i verkligheten.
Det kostar stora pengar och mycket tid och administration att ändra ett inarbetat namn på en flygplats. Det ska ändras på många ställen i hela världen.
Det finns så mycket saker som är viktigare i samhället än att byta namn på Arlanda.
Ytterst tveksamt om det skulle locka mer turism till Sverige vilket verkar vara ett av argumenten. Man turistar väl inte på flygplatsen.
Vi kan väl börja med att minska antalet platser i riksdagen från dagens 349 till ev 199 eller nåt och se till att det finns något krav för att få ta en plats där.
Hur vore det med ett allmänt kunskapstest. Just nu liknar det mest en stor lekplats.
Om jag ska till Stockholm med flyg är det naturligtvis tråkigt om flygplatsen är dålig, men det är ju Stockholm jag ska till och inte till Arlanda, jag har ju inget val, jag åker ju inte till Landvetter istället om jag ska till Stockholm.
Jag anser att man skändar Alfred Nobels namn genom att koppla detta till katastrofen Arlanda.
Det har du rätt i, men det är kanske lättare att minnas vart man INTE vill komma om man landar på AN Airport. En gång och aldrig mer.
Nej det hoppas jag verkligen inte, Nobel ör på inget sätt modernt , men ger en vilseledande gammsldags bild av Sverige, som inte har någonting med verkligheten att göra.
Släng inte en massa pengar bort på et idiotiskt namn byte. Se istället till att få denna tredje rangs flygplatsen att fungerea bättre , förläng parallel banan.
Sparka ledningen för ARN och Swedavia, maka till inkompetens är sällan skådad.
Hyr in ett proffs flygplatsbolag för drift och utveckling av ARN och GOT.
Det finns väl ingen människa som bryr sig vad en flygplats heter eller hur den ser ut. Ska man till Stockholm eller området omkring så lär man flyga till Arlanda om den så består av en grusbana med en korvkiosk i änden av banan.
Att byta namn på flygplatsen är NONSES. Arlanda kommer definitivt INTE att bli en sämre eller bättre flygplats bara pga ett namnbyte. Vad Arlanda flygplatsen VERKLIGEN BEHÖVER är en seriös ägare som kommer att göra de betydande investeringar, respektive, åtgärder den har behövt i årtionden. Jag är övertygad om att de flesta passagerare INTE väljer en flygplats utifrån dess namn, UTAN SNARARE på om det är en verkligt modern flygplats, dvs: SÄKER, TILLGÄNGLIG, med ALLA FACILITETER OCH BEKVÄMLIGHETER som TILLFREDSTÄLLER de mest olika behoven hos varje resenär och varje flygbolag. för några år sedan bytte Madrid Barajas flygplatsen namn till Adolfo Suarez. Men än idag fortsätter alla att kalla och identifiera den FORTFARANDE som : “Barjas”.
Vad är det som aldrig kommer att ske?
Kommer aldrig att ske.
Gör det enklare och mer kraftfullt genom att utesluta Alfred, alltså Stockholm Nobel Airport.
Mycket bra förslag.
Varje land försöker lyfta upp det de är stolta över. Hela världen känner till Nobelpriserna som vi delar ut. Varför inte förstärka varumärket SWEDEN ännu mera?
Självklart måste vi vara för.
Våga tänka nytt och våga tänka,framåt.
Nej, varför byta namn på ett så bra o inarbetat namn som Arlanda. Kort o enkelt istället för ett långt med flera ord.
Jovisst är det som du skriver och överbetalda dokumentskrivare måste kunna visa upp något, om än så meningslöst.
Stockholm Krims-krams Airport eller kanske Stockholm Forgotten Airport
Våra politiker är uppenbarligen rejält understimulerade, såg dock ett ganska coolt namn i tråden.
Stockholm Nobel Airport, andas ändå lite klass.
Detta fram tills man landar i, gud vet vad, ett köpcentrum? Dessutom på C-nivå.
Ansvariga för detta bör avgå bumselibejan, är dom inte dessutom högavlönade?
Alfred Nobel ville att Stortinget i Oslo skulle utse ett utskott på fem personer som utsåg fredspristagare. Det första fredspriset delades ut 1901 då Sverige och Norge var en union.
Ovanstående är Inför plockat från Nätet.
Alfred E. Neuman Airport och dubbelmoralens väktare Olof Palme, jag grät av skratt, tack! 😂❤️
Njah, nya namnet borde väl vara
Halmsjön Intl’
Nu är jag Moderat själv, men detta bevisar bara på att vi har alldeles för många politiker och för lite jobb åt dom. Så för att berättiga sin egen lön så måste dom hitta på massa dumma förslag… Dom kan väl plocka skräp efter E4 när dom är sysslolös istället för at bara spendera skattepengar till ingen nytta.
sv. (S)
Jasså ge mig bara en bra anledning att hedra jantelagens och dubbel moralens väktare Olof Palme, fy fan……