Bananarbete på Bromma, stängt i två veckor!
Läste detta just nu på aftonbladet. Är det så klokt att göra banarbeten nu?
svar
@grundläggande: Typ 100-150 flygplansrörelser om man tittar en vardag i oktober 2023.
Tillståndet på Arlanda måste katastrof, finns inget expansionsutrymme ÖHT…
Går inte ens ett flyg från LLA till BMA… i rest my case!
Med tanke på hur mycket pengar både SAS och BRA förlorar, den senare trots att BMA är subventionerad med lägre avgifter, så behöver kanske precis all BMA-trafik inte rymmas på ARN.
Om vi talar i runda slängar, hur många flygplansrörelser hanterar Bromma en vanlig vardag, ej semestertid? Låt oss säga en tisdag, i oktober.
Nu är det inte bara flygplanrörelser som avgör vilken kapacitet en flygplats har i fråga om att ta emot ny trafik. Visst är det så att BMA:s trafik med marginal ryms på ARN. Vad sägs om en avgång till Visby kl 0345 på morgonen? Luleåfolket kan väl få en ankomsttid vid 0420-tiden. Inte behöver norrlänningarna ligga och slöa hela dagen! Till Halmstad tycker jag att vi lägger en avgång 0135. Affärsflyget får komma och gå mellan 0300 och 0500. De här kapitalistiska översittarna behöver verkligen lära sig var de hör hemma! Så visst kan vi flytta Brommatrafiiken till Arlanda. Just shoot!!
Vi på bra fick en deal på Arlanda under dessa två veckor som var väldigt strikta. Bara mellan vissa tider vi får vara där. Alla våra ruter flygs inte nu under sommaren så vi kör inte på fullt.
Många av våra passagerare föredrar Bromma än kaoset på Arlanda som är fruktansvärt.
Vad är det för snack om att BMA inte skulle få plats på ARN. Antalet flygrörelser på ARN var år 2000 275 000 och <200 000 år 2023.
Hela BMA flygrörelser ryms ju inom utrymmet flygplansrörelser som ARN har tappat sedan år 2000.
Bromma öppnar igen på måndag! Hurra!
Sv @Busschaffis. Det är inte Swedavia som tar stationsavgiften (eller intädesavgiften) till Arlanda. Det är den gamla Alliansen med KD:s kommunikationsminister Mats Odell som beslutade att privatisera. Stationsavgiften går till ägarna av Arlanda Express som skrattar hela vägen till banken och har lyckats göra Arlanda till den värsta miljöboven bland flygplatser i Europa. Så går det när högerpolitiker vill leka affär med samhällstjänster.
Det är väl tanken att 08/26 ska stängas när den fjärde byggts.
Är Arlanda så felkonstruerad att man inte kan köra parallella inflygningar och starter på 01/19 L/R samtidigt? Trafiken på stora flygplatser bygger alltid på att man landar och startar på parallella aktiva banor, i USA gör man det ofta på fyra banor samtidigt. Vore det kanske rentav bäst att stänga den tvärställda 08/26 om man inte klarar av att hantera den också?
En felanalys gällande vad som skulle hända om trafiken flyttas till Arlanda är att en stor del av inrikestrafiken fortfarande kommer att gå med två olika bolag som båda fortsatt kommer flyga turboprop. Mer troligt är kanske att två mindre plan som avgår nästan samtidigt ersätts med en större B737/A320?
Hur kommer det sig att Heathrow klarar sig riktigt bra med 2 banor. Arlanda behöver knappt 4 banor.
Vi behöver 2 banor som är minst 3km…
Terminal 3 och delar av “gamla T4” står i stort sett tomma på Arlanda. 3 banor på Arlanda kan utan problem ta över Brommas (BRA) trafik. Dock är kommunikationerna till Arlanda dåliga och framförallt dyra. Att det går fler flygbussar än pendeltåg till/från Sthlm C säger en del. Infrastrukturen finns men att Swedavia ska ta stationsavgift för SL pendeltåg är rent nonsens. Only in Sweden.
Som situationen ser ut just nu så är det helt OMÖJLIGT att flytta all trafik från Bromma till Arlanda. Arlanda har inte kapacitet för att ta emot all den flygningen.
Den som säger något annat är varken flygande eller insatt.
Du vill verkligen få bort Bromma eller hur tänkte du med Arlanda där?
Förläng 08/26 till 3000+m, vilket vädersäkrar Arlanda mot vind.
Flytta all trafik från Bromma till Arlanda.
Ta bort stationsavgiften så man kan resa med pendeltåg/SL kort till Arlanda från Stockholm och Uppsala var 10/15 minut. Sänk pris på Arlanda Express.
Med tanke på hur Swedavia lyckas stänga av banor vid de mest olämpliga tillfällen på Arlanda så är kanske en fjärde bana ingen heldum tanke, då kanske vi alltsomoftast har iaf två i drift…
Jasså en fjärde bana på ARN varför dock detta nonsens. Om något behöver göras är det att förlänga parallel banan till över 3000 meter
BMA trafiken går så absolut att flytta tillARN utan att slänga pengar i sjön på en helt onödig fjärde bana
Under sommarmånaderna är det lågtrafik för flyget.
Inga problem att flytta Bromma trafiken två veckor till Arlanda för underhållet på Bromma.
Det kommer aldrig att funka, våra politiker har ju sagt att man inte kan stänga Bromma utan att Arlanda har en fjärde bana… Hur ska detta sluta! köer och panik överallt..