Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

Covid test vid resor utomlands

Tråden startades av Frågande

2020 har varit ett svart år för alla flygbolag med sinande kassor & resenärer. Flera flygbolag är konkursfärdiga & frågan är hur länge de kan hålla ut. Nu har covid vaccinet börjat komma ut & många kommer säkert att ta det medan andra avaktar eller inte vill ta det alls. Oavsett så måste man testa sig inför sin utlandsresa oavsett om du är symptomfri eller ej. Flygbolagen ser nu en uppåt trend igen & många kanske börjar flyga igen. Det låter bra givetvis men kom ihåg hur det var förut innan pandemin startade. Resor till Asien var billiga & resor inom Europa gick ibland för nga hundringar till Spanien. Ryan, Wizz & Norwegian gjorde storbuisness. Nu har jag kollat upp vad det kostar att testa sig.En resa till Bangkok kunde kosta 4500kr, London nga hundra osv. Ett test med intyg i Göteborg PCR test kostar ca 2200kr. Jag bara undrar hur många jämfört mot 2019 kommer att resa med flyg om du måste betala dessa hutlösa summor varje gång du ska resa? Är lågprisflygets dagar slut nu? Hur blir långresorna? Är vi billiga att betala 10000kr mer för en familj till Thailand? Jag är rädd om detta är det nya då kan flyget packa ihop & lägga ner. Min åsikt.

Publicerad den 2021-01-01 18:31
Skriv ett svar
Antal svar: 7

svar

Visual
2021-01-31 20:04

Labbnisse: kan du klämma in några citationstecken till?

Labb-nisse
2021-01-31 13:56

#PCR
Om 7-8 månader skall “alla” ta ett nytt vaccin eftersom “alla” virus muterar! Hur kommer tillverkning/leveranser/massvaccinering se ut då?

Ett vanligt influensavaccin har “mestadels” bara tagits av äldre och riskgrupper i I-länder.
Med C-19 skall ju nästan “alla” på hela jordklotet ta vaccinet, därför ser det mörkt ut i framtiden för “fritt” resande utanför landsgränser.

Dessutom finns det olika verkningsgrader på vaccinen, varierar oxå med ålder på person.
Krav på PCR-test för resor kommer med största sannolikhet finnas kvar många, många år framöver…..

Pierre
2021-01-31 07:29

Det är jättebra med ekonomiskt kylande effekt som priset på test är högt, vansinnet med att nu börja resa är ju ett jättehot mot pandemin som rasar globalt. Människor dör i mängder,vi får innerligt hoppas att det inte återgår till det sk. Normala i dett avseende, man ser ju nu vart det tagit oss. Nix lev och verka i det vi har och sakta ner tempot är nog i många avseenden det riktiga och sunda förhållningssättet. Allt kan inte handla om mer mer mer.
Sans och lugn kommmer att gagna våra psyken, plånbok och ekonomi.
Vi får hoppas att det sk lågprisflygandet upphör , och på det viset även göra miljövinster.
”Gräv där du står” fint talesätt.

PCR
2021-01-03 15:26

Det kommer naturligtvis inte behövas ett PCR-test när vaccineringarna är klara.

Varför skulle det gör det?

Uffe
2021-01-03 00:20

Tror det kan bli en nischprodukt när Nextjet startar upp sitt vilande AOC. Ta ett test vid gaten i Gällivare och det är ett ”go” hela vägen till New York sedan. Smidigt med byte på ARN:s nya Pir!!

Ja vem vet vad som händer...
2021-01-02 23:09

Vad som gäller idag behöver inte betyda att så kommer det vara om 1 år…det är ingen som vet.
Visst, det kommer säkert vara dem som inte kommer resa lika mycket som tidigare. Och om ett test kostar ca 2 200:- per person och en familj på 4 personer så kommer det naturligtvis bli en skillnad mot tidigare. För vissa kommer detta inte spelar någon roll utan kommer resa som tidigare. För andra med annan ekonomi kanske det innebär 1 resa varannat år.
För egen del kommer jag, så snart detta är över resa på samma sätt som tidigare.

ABC
2021-01-02 11:45

Självklart kommer det att komma erbjudanden om PCR-test för runt en 500-ing väldigt snart. Erbjuder inte flygbolagen dem själva kanske det kan vara något för flygplatshotellen, ett paket med övernattning, frukost och PCR-test levererat tidigt nästa morgon?

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500