Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

Flög med AF från Landvetter till Paris med e-195

Tråden startades av Pax

Flög med AF från Landvetter till Paris med e-195.
Noterade att piloterna var både rätt gamla.

Utgår från att Airfrance tillämpar seniority vid tilldelning av flygrutter.

Ni som är piloter, är det mer attraktivt att flyga e-jet mellan Landvetter och Paris x flera på en dag istället för att sitta på någon 777 till New York?

Jag menar, dessa herrar bör ju ha nått tillräckligt med seniority för att kunna få välja 777 till New York istället baserat på åldern.

Är det så oss tuff konkurrens om jobben på 777 att inte ens en spikrak karriär inom AF från 20 års åldern garanterar en plats?

/en oinsatt men intresserad passagerare

Publicerad den 2025-08-28 08:14
Skriv ett svar
Antal svar: 3

svar

Pilot
2025-08-28 11:14

Vet inte hur det är på AF men det finns många anledningar. Skulle aldrig orka sitta titta på en skärm i 11 timmar tycker short haul är mer givande där man kan ha ett normalare familjeliv.

Kalle
2025-08-28 11:13

Många av oss piloter som är helt ointresserade av att flyga långlinjer.

A L
2025-08-28 09:40

Air France HOP E190/170 flyr som et eget selskap med egne ansatte og lønnsnivåer og kun på metropolitan France og shorthaul ruter. Disse flyr ikke AF main

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500