Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

LFV – en riktigt bra arbetsgivare

Tråden startades av Petter

Nej ACR har inte 50% lägre lön. Dom följer i princip samma stege som alla andra flygledare i Sverige. ACR har mycket bättre Ob vilket gör att en tornflygledare som har obekväm arbetstid hos ACR tjänar ganska mycket mer än motsvarande flygledare hos tex LFV.
När det gäller undersökningen… Tja, vi kommer aldrig att övertyga tex Bertil att det finns problem. Han har under många år haft en bestämd uppfattning om hur flygledares avtal och villkor ser ut.
Jag personligen tycker det är lite foliehattvarning över just Bertils svar som är helt faktaresistent.
De personalenkäter som görs hos den större arbetsgivaren i Sverige visar på motsatsen mot denna köpta(?) undersökning. En titel som 40-50 andra företag också har köpt(?)/beställt.

Nu spelar det inte så stor roll vad Bertil säger, det som betyder något är att över 35-40 flygledare har lämnat för andra arbetsgivare/slutat som flygledare de senaste åren. Det är ganska många i sammanhanget men tanke på vilken flaskhals som utbildningen är. Och nej Bertil, det är ingen facklig komplott att utbilda färre flygledare.
De kommande åren har enorma pensionsavgångar som vi får svårt att utbilda ikapp. Därtill är det för få sökande som leder till att vi har en checkningsnivå på ca 50% för tillfället.
I detta nu är det väldigt många (inte bara yngre) flygledare som flyttar utomlands så dom över 35 som redan lämnat kommer förmodligen att bli många fler.
Att det är mycket högre löner i andra länder (mycket större skillnad än för andra yrkesgrupper) är ju roligt men så oerhört tragiskt för alla “Bertils” där ute.

Pengar är inte allt… självklart är det så och det är många andra faktorer som spelar in. Men om du kan jobba utomlands i 5-10 år och i princip bli ekonomiskt oberoende, alternativt välja 45-50 som pensionsålder istället för 70 som i Sverige, ja då är det väldigt lockande. Sen har vi svenska flygledare som jobbat i många år utomlands och trivs väldigt bra.

Publicerad den 2024-08-29 13:24
Skriv ett svar
Antal svar: 0

svar

Inga svar har skrivits ännu

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500