Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

Lufthansa ställer in 20 000 flyg

Tråden startades av Journalist

https://www.svt.se/nyheter/utrikes/lufthansa-staller-in-20-000-flyg
Flygbolaget Lufthansa ställer in 20 000 flygningar fram till oktober, meddelar företaget på tisdagen.

Åtgärden ska ge bränslebesparingar på över 40 000 ton.

Enligt företaget handlar det om att priset på flygbränsle fördubblats sedan USA:s och Israels krig mot Iran bröt ut.

”Justeringarna i tidtabellen minskar antalet olönsamma kortdistansflygningar i hela Lufthansa-koncernens nätverk”, står det i pressmeddelandet.
Vidare skriver flygbolaget att man förväntar sig en i stort sett stabil bränsleförsörjning för flygningar i sommartidtabellen, och att man har flygbränsle säkrat för kommande veckor.

Undrar hur många bolag som kommer ställa in flygningar de kommande veckorna inför sommaren. SAS har ju redan ställt in 1000 flyg denna månad men det va endast några inrikes flyg i Norge. Flyg efterfrågan är ju hög för denna sommar så blir ju synd om flygmarknaden inte kan få vinsten som den borde kunna få från alla resenärer.

Publicerad den 2026-04-22 08:38
Skriv ett svar
Antal svar: 0

svar

Inga svar har skrivits ännu

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500