Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

Peru köper JAS Gripen

Tråden startades av OneLove

Citat SvT:

“Peru har bestämt sig för att köpa 24 Jas Gripen-plan från Saab, uppger källor till Ekot.

Köpet av flygplanen väntas offentliggöras i juli. Innan dess måste landets president, Dina Boluarte, underteckna ett beslut som frigör de ekonomiska resurserna som krävs.

Affären uppges vara värd cirka 3,5 miljarder dollar, motsvarande cirka 33 miljarder kronor.

Flera affärer på gång
I början av juni meddelade Thailands flygvapen att landet valt Gripen som framtida stridsflygplan. I början av veckan kom också uppgifter om att Colombia var nära ett köp av flygplanet. Landets försvarsminister uppgav i en intervju att man räknar med att köpa mellan 16 till 24 stridsflygplan.

Saab har välkomnat intresset för flygplanet och så även facket.

– Alla våra medlemmar känner en otrolig stolthet i ett sådant läge, sa Andreas Hallén, klubbordförande för Unionenklubben på Saab i Linköping efter klartecknet från Thailand.”

/Regnbågspilot FV

Publicerad den 2025-06-27 13:22
Skriv ett svar
Antal svar: 4

svar

Grantroll
2025-06-28 13:32

Givetvis jättekul, kan detta innebära att SAS kommer köpa in fler Embraer, eller att svenska flygvapnet köper in fler av Embraers transportflygplan.

Militära affärer innehåller ofta köp åt bägge hållen.

Hakaol
2025-06-28 10:03

Verkar gå bra att sälja i Sydamerika nu antar att dessa kommer att slutmonteras hos Embrear i Brasilien

thomas
2025-06-27 20:06

Jättekul nyhet
Grattis SAAB

Sham
2025-06-27 18:54

Jag tycker att vi kan vara lite stolta över detta, särskilt om man betraktar vilka tänkbara konkurrenter är.
Grattis aSAAB!

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500