Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

Piloter, vet ni vilka mediciner ni kan ta?

Tråden startades av flygläkaraspirant

Hej

jag är en läkare och är intresserad av att veta hur vet ni piloter om ni kan inta en medicin eller inte? Behöver ni fråga en läkare varje gång eller söker ni online? Finns det något verktyg (typ databas) som är relaterad till pilothälsa som kan vara nyttigt för er?

Hur är tillgången till flygläkare i Sverige? Jag ser att många åker utomlands för medical checkups – får man enkelt tid? Finns det mycket skepsis från pilotsidan mot flygläkare i Sverige?

Sömnbrist – är det något som ni brottas med ofta mot arbetsgivaren?

Är mycket intresserad av att främja pilothälsa och undrar hur kan jag göra det?
Uppskattar alla era tankar kring hälsa och flyg!

Publicerad den 2025-09-23 07:15
Skriv ett svar
Antal svar: 5

svar

Fo
2025-09-23 14:48

Går till samma läkare varje gång och inga större problem med tid. Är man osäker så bara ringa till läkaren och kolla.
Sömnbrist absolut, ingår nog i det här jobbet

Fredrik
2025-09-23 14:20

Tillgången till Flygläkare i Sverige blir sämre och sämre (ute i landet. i Sthlm finns fortfarande en uppsjö att välja bland). Mest för att det helt enkelt finns mindre och mindre piloter att undersöka. Små flygklubbar håller sakta på att dö ut och de flesta flygjobb som folk vill ha finns längre inte i Sverige så folk flyttar ut.

Fakta
2025-09-23 09:20

Det är inte medicinen som är problemet, det är diagnosen. Något alla ”läkare” givetvis känner till..

SAS-pilot
2025-09-23 09:13

Går också till samma flygläkare i Sverige. Tror i princip 100% av kollegorna gör samma sak – många av oss går till ett fåtal omtyckta lokala flygläkare. Förtroendet, åtminstone bland oss som gått till samma läkare en längre tid, är generellt högt och man vågar pratar om eventuella problem man har. Man hör av sig innan man börjar med medicinering i samband med flygtjänst, undantaget kanske läkemedel som paracetamol och liknande.

A
2025-09-23 06:32

Jag går till samma flygläkare varje gång i Stockholm, undantaget något år då det inte passade med tider då han bara är i Stockholm en dag i veckan.

Tar inga mediciner men skulle behovet uppstå skulle jag rådfråga med en gång.

Har gott förtroende. I mitt fall är det väldigt enkelt eftersom jag haft turen att vara fullt frisk hela livet.

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500