Trafiken i Mellanöstern igång igen..
Det är snabba puckar i den här delen av världen. Idag torsdag 19 juni är flygtrafiken för Royal Jordanian i Amman och vissa flyg med Middle East Airlines från Beirut åter igång. Även Israeliska bolag tycks flyga tillbaka vissa plan som evakuerats till närliggande länder nu på morgonen och en del affärsjets är i trafik till Tel Aviv.
svar
Idag måndag 22/6 attackerade Iran Amerikanska baser i Qatar med raketer och flygplatsen i Doha stängdes vid 17:30. Så var ett land till indraget….
Nu på midsommardagen är både Qatar och Ethiad tillbaka i såväl Beirut som Amman i tillägg till ett tiotal avgångar med El Al från Tel Aviv och även lilla AirHaifa med avgångar från israeliska Haifa till Cypern. Många som behöver resa väljer dock att ta bussen till Eilat och gå över gränsövergången till Egypten och sedan ca två busstimmar till Sharm Al Sheik där flyget fungerar som vanligt.