WestJet börjar flyga mellan Halifax-Köpenhamn
Den 28 maj 2026 börjar de kanadensiska flygbolaget WestJet flyga från Halifax (YHZ) till Köpenhamn (CPH) fyra gånger i veckan med Boeing 737 MAX. Flyglinjen är en del av bolagets nya satsning på den transatlantiska marknaden från Halifax.
svar
Hm, vem vill flyga till Hallifax och tvärt om?
CPH är ett interkontinentalt nav, det är inte ARN . Därför.
Flygbolag flyger där det lönar sig bäst för dom, svårare är det inte
Förstår inte riktigt varför många pratar om ARN som ett problembarn? En liten, hyfsat stor flygplats som fyller sin funktion.
Det är väl ägarna som missuppfattat uppgiften, tror knappt någon som ska ut och resa är intresserade av att hamna i en jättelik galleria, dessutom med svinaktiga priser.
Hoppas nya chefen rätar upp saker och ting.
När vi befinner oss på ARN vill vi resa, ut på äventyr eller affärer. Flygen funkar bra, allt däremellan är fiasko. En bar och en butik räcker bra.
Tyvärr inte många som bryr sig om Arlanda längre.
Bygget verkar även ha avstannat där ute. Jumbon står kvar, reparationer dröjer eller uteblir.
En twist är om de eventuellt på sikt inte vill ha kvar Arlanda?, de vill ju, och verkar ju inte kunna bygga ut. Istället bygger man ett nytt köpcenter vilket jag anser är helt barockt.
Men ARN då? Skall inte alla ARN krigare komma ut ur vintermörkret och strida för problembarnet ARN?
Westjet är helt ok bolag men aldrig flugit transatlantisk med de. Kul att man kan åka till Halifax från CPH.