10 Airbus A330-300 till Lufthansa
– Vi är mycket glada för denna order på A330. Lufthansa har nu beställt praktiskt taget alla de flygplanstyper som vi producerar, sa koncernchefen i Airbus, Noêl Forgeard.
Kombinationen A330/A340 ger Lufthansa maximal utdelning eftersom flygplanens liknande egenskaper innebär reducerade driftskostnader och sparar pengar vad gäller underhåll och utbildning av besättningarna.
Idag har Lufthansa 34 A340 på de långlinjerna. De planerar att använda A330-300 på linjerna till Nordamerika, Afrika och Mellanöstern. Med denna order är Lufthansa världens största operatör av A330/A340-familjen.
A330/A340-familjen från Airbus har en standard för passagerarkomfort, bland annat har man inget mittsäte i Business Class och på ekonomiklass sitter ingen passagerare längre bort än ett säte från mittgången. Teknologiskt är A330-300 det mest sofistikerade som levereras idag med den lägsta bränsleförbrukningen i sin klass och med en optimal vingdesign.
A330/A340-familjen från Airbus har en marknadsandel på 75 procent i sitt segment.
Med över 4500 order från drygt 180 kunder världen över är Airbus den ledande producenten av passagerarflygplan i gruppen över 100 säten. Bolaget har design- och tillverkningsanläggningar i Frankrike, Tyskland, England och Spanien samt har dotterbolag i USA, Kina och Japan. Huvudkontoret är beläget i Toulouse, Frankrike. Airbus ägs gemensamt av EADS och BAE SYSTEMS.
Kommentarer
Inga kommentarer har skrivits ännu.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten


