Alitalia, Berlusconi hotar med militär

Publicerad den 24 januari 2006
Kommentarer

Krisen ökar för Alitalia, Berlusconi hotar med militär

Alitalia varnade för att 250 flygningar blir inställda under tisdagen på grund av protester mot den nye koncernchefen Giancarlo Cimolis plan för en ny bolagsstruktur.

Framför allt avknoppningen av Alitalias ground handling i ett separat bolag, AZ Services, har väckt personalens vrede. Under tisdagen har premiärminister Berlusconi gjort entré i debatten genom att säga att den fastställda planen måste följas.

Om så inte sker, måste investerarnas pengar betalas tillbaka, plus att möjlighet finns att kalla in militär mot de strejkande arbetarna.

“Vi kanske kommer till denna punkt, men det är något jag vill undvika eftersom jag vet vilka tragedier detta medför”, säger Berlusconi.

Alitalias aktier sjönk med 9% under måndagen på Milanobörsen efter det att arbetsmarknadsminister Roberto Maroni sagt att en konkurs för Alitalia inte skulle vara så farligt ändå.


 

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten