Arlanda jobbar på direktlinje till Dubai
Publicerad den 2 juni 2005En svensk fyramannadelegation med Luftfartsverkets generaldirektör Lars Rekke och chefen för Arlanda flygplats, Kerstin Lindberg Göransson, i spetsen besökte nyligen Dubai för att försöka övertyga dess flygbolag Emirates att börja trafikera Stockholm. Under besöket höll de båda delegationsledarna bl a ett möte med en av Dubais starka män, Shejk Ahmed bin Saeed Al Makthoum, styrelseordförande i Emirates-gruppen.
Bilden. Arlandas flygplatsdirektör Kerstin Lindberg Göransson jobbar på fler linjer. Foto DHL
Emiratet Dubai i Förenade Arabemiraten har på bara några årtionden lyckats bli ett viktigt affärs- och finanscentrum, liksom en viktig kommunikationspunkt för flyg och sjöfart och med en starkt växande besöksnäring.
I linje med Dubais strävan att utveckla sig till ett centrum har också flygbolaget Emirates vuxit till en internationell storhet bland världens flygbolag. Emirates är dessutom ett av världens fem mest lönsamma flygbolag (Flygtorget 29 maj). Emirates trafikerar f n 76 destinationer runt jorden – och Arlanda eftertraktar nu alltså hett att bli ytterligare en sådan.
–I Dubai såg man mycket positivt på att vi kom dit och vi bedömer att vi finns mycket väl med i konkurrensen, säger Mats Rodgersson, som arbetar med linjeutveckling för Luftfartsverket/Arlanda flygplats. –Vi vill ha en ökad trafik till Mellanöstern och då är det kanske Dubai som har den största potentialen i regionen. Vi genomförde vårt besök i Dubai därför att vi vill vara med i konkurrensen eftersom vi vet att man tittar på Skandinavien. Men de är naturligtvis förtegna tills de bestämmer sig.
Emirates hade till så sent som för ett par år sedan ett code-share tillsammans med Sri Lankan på Stockholm, men politiska våldsdåd på Sri Lanka ledde då till att Stockholmslinjen lades ned. Sedan dess har Emirates uttalat att en egen linje till Norden finns med bland framtidsplanerna.
Göran Hansson, ansvarig i Skandinavien och Finland för Emirates, har sagt till Flygtorget (24 oktober 2004) att det ingår i bolagets långsiktiga planer att öppna linjer mellan Dubai och de nordiska huvudstäderna, men att ingenting var aktuellt förrän “tidigast om två år”. Göran Hansson påpekade då, att ett av hindren för en bärkraftig flyglinje från Dubai är de nordiska ländernas hårda visumregler för medborgare från många av de länder som Emirates trafikerar.
Sverige har redan en ambassad i Abu Dhabi i Förenade Arabemiraten (som består av sju emirat av vilka Dubai är ett) och Förenade Arabemiraten har nyligen öppnat ambassad i Stockholm, vilket speglar det ökande intresse våra båda länder har av varandra.
Kommentarer
Inga kommentarer har skrivits ännu.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten