
Beredskap kan rädda flygplatserna
Publicerad den 3 juni 2020
Kommentarer
Det blir ett annat politiskt system vid nästa val,
Många gd och riksdags män/kvinnor kommer att få sluta, även så utredare slängs på soptippen, ny ung framtidsinriktad besättning tar över, åsiktskorridoren åker även den ut med badvattnet. Ett tvärstopp för förd betong vansinnespolitik..
Lägg ner Arlanda istället för Bromma.
Se vilken av dom som har samhällsviktig flygtrafik.
“Sverige behöver ett annat politiskt system”
Vem ska ordna det, du?
Politik i Sverige bygger på demokrati. Inte anarki, som du verkar att tycka. Har inge aning om dina “erfarenheter”, mer än att de påminner om pojkdrömmar.
PS. Överdrift att påstå att de här regionala flygplatserna, har funnits nästan hundra år DS.
Nu är Arlanda ekar tomt känns det helt galet att ha 2 flygplatser i huvudstaden.
Stäng BMA nu och flytta över det som startar upp till Arlanda och se till att ARN upprustas till det flygnav Sverige behöver.
Detta borde rimligen ge en bra besparing på sikt som kan nyttjas bättre regionalt än detta slöseri med resurser som är nu.
Ali! helt USA allt enklare inte ens flygledare överallt, crossover arbete på mindre flygplatser.
Det är omöjligt att bibehålla regional flygplatserns i nuvarande struktur, varför har inte utredaren slagit fast detta. Att ha jour bemanning för några få flygplan helt orealistiskt. Att ha vdar som har 90.000 i månaden, remote för några plan om dan?, Årlig driftskostnad på 20-30 miljoner??? utredarna sitter fast i gammalt tänk, så är det med alla utredningar regeringen gör.
Märkligt att det ska vara så svårt när vi fortfarande har ett världens högsta skattetryck!
Sverige måste kunna lära från andra länder. I Spanien bemannas beredskapsflygplatserna när behovet finns. Det skulle kunna fungera likadant i Sverige om man räddar det som går av de gamla bas 90-banorna. I tex Colorado i USA finns 47 instrumentflygplatser, ungefär som i Sverige. 35 av dem har enbart CTAF, dvs ingen flygledning på plats. Då räcker pengarna mycket mer vidsträckt.
Politiker frälset gör allt för att måna om de sina, även de odugliga 🙁
Regeringen gav 2018-07-19 i uppdrag åt Trafikverket att träffa beredskapsavtal med Mora men flygplatsen avböjde då det knappast går att hålla liv i verksamheten på de kaffepengar som var aktuella.
Råkar vara jag och en till som fick i uppdrag att utreda beredskapsflygplatser åt TRV. Rapporten avlämnades i maj och blir nog så småningom offentlig. Tack för omdömet Patrik Pilot men håll dig i styrhytten i fortsättningen.
Sverige behöver ett annat politiskt system, då vansinnigheterna bara fortsätter inom så många områden, de här utredningarna är på intet sätt adekvata, de kommer bara fram till en massa trams, bara den lavinartade ökningen av brottsligheten, ” vi ska tillsätta en utredning”
De här regionala flygplatserna har alla funnits i nästan hundra år, BETALA NUUU
I Sverige älskar regeringen och politiker att tillsätta utredningar och kommissioner för precis allt. Detta för att kunna arvodera en massa oduglingar och klantskallar som gjort bort sig tidigare. Några resultat blir det naturligtvis inte och då tillkommer ytterligare utredningar. Allt går ut på att se till att ovannämnda klantskallar får bra betalt.
300 miljoner är peanuts för staten, betala ut på en gång, snacka inte, sluta fjanta med utredningar. Ska vi ha ett levande hela Sverige och med möjlig företags etablering överallt är regionslflyget mkt viktigt/en förutsättning.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten