Charterflyget till Gran Canaria lyfter från Örebro Airport
Publicerad den 3 november 2024Redan nu har över hälften av Vings vintersäsongsresor från Örebro sålts. Dessutom meddelar Ving den glädjande nyheten att Cypern återigen kommer att ingå i programmet från Örebro nästa sommar.
– Den första avgången för vintersäsongen ägde rum lagom till höstlovsveckan och var i princip slutsåld. I sommar möjliggör vi för fler i Örebro att resa från sin lokala flygplats då Cypern kommer tillbaka i programmet, vilket känns väldigt roligt. Vi erbjuder även avgångar till Rhodos som vi vet är en populär destination bland örebroarna, säger Claes Pellvik, kommunikationschef Ving.
Resorna till Gran Canaria avgår varje lördag från den 26 oktober fram till årsskiftet, och därefter går flygen varje fredag fram till den 18 april. Örebro Airport är Vings fjärde största avreseort under sommarmånaderna.
Sommaren 2025 kommer Ving att flyga med sitt eget flygbolag och flygplan, Sunclass Airlines, från Örebro till både Cypern och Rhodos. Resorna till Rhodos avgår varje söndag från den 20 april till den 21 september. Första avgången till Cypern sker den 11 augusti, och säsongen avslutas den 6 oktober.
Kommentarer
Inga kommentarer har skrivits ännu.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten