City Airline vintersatsar med SkiStar

Publicerad den 9 oktober 2007
Kommentarer

Flygbolaget City Airline öppnar strax efter årsskiftet en ny flyglinje mellan Göteborg/Landvetter och Åre/Östersund.

Fram till säsongens slut i mitten av april avgår flyg varje torsdag och söndag non-stop mellan de båda orterna.  Linjen ska opereras i samarbete med SAS.

–Att kunna erbjuda Åre/Östersund ligger helt i linje med vår affärsidé – att erbjuda non-stopflygningar till attraktiva destinationer till bra priser, säger Martin Lansinger, kommersiell chef på City Airline.

-Av precis samma anledning har vi under sommarperioden en direktlinje till Gotland, förklarar han.

Åre med omnejd är en mångfacetterad destination. Här finns boende, backar och aktiviteter som passar alla, oavsett ålder eller alpin erfarenhet. Biljetterna till/från Östersund kostar från 950 kr inkl. skatt, ett pris som kommer att tilltala både barnfamiljer och de som söker puls och party, tror Ewa Jerlinder, försäljningschef på SkiStar Åren.

– Vi ser med glädje en ökning av gäster från Göteborg med omnejd. Samarbetet med City Airline ger våra gäster en möjlighet att snabbt och bekvämt nå Åre under vintern, säger hon.

– Kortsemestern är en definitiv trend som kommit för att stanna, menar Martin Lansinger.

– Idag har människor oftast ont om tid men är för den sakens skull inte beredda att ge upp sina intressen. Tidtabellen är anpassad för weekendresenärer med två olika alternativ, torsdag-söndag eller söndag-torsdag.

Under sportlovet, vecka 7, samt under påsklovet kommer ytterligare avgångar att erbjudas på lördagar.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten