Dags att förnya pilotcertifikaten – vad kostar det?

Publicerad den 13 december 2013
Kommentarer
3 370 kronor för att förnya ett ATPL-certifikat. Många piloter frågar sig var rimligheten ligger i att betala tusenlappar för att få en stämpel på ett papper. Flygtorget har talat med Transportstyrelsen för att reda ut vad pengarna går till.

 

Flygcertifikat

Flygcertifikat

2014 närmar sig med stormsteg. Därmed börjar det bli dags för piloter att förnya sina certifikat hos Transportstyrelsen. För den som vill fortsätta ha ett giltigt ATPL är kostnaden hela 3 370 kronor. Med tanke på att kostnaderna för bland annat tillståndsprövning ska vara avgiftsfinansierade är det lätt att ställa sig frågan hur kostnaden för den enskilde kan vara så hög – tusentals kronor i arbetskostnad för en stämpel på ett papper.

Pernilla Bergstedt, enhetschef på Transportstyrelsen bemannings- och behörighetsenhet, har full förståelse för att den enskilde kan uppfatta kostnaden som hög. Men säger att de bara följer de regler de måste följa – och inte har någon möjlighet att frångå dem.

– Vi får inga anslag för våra kostnader och får inte heller gå med vinst. De avgifter vi tar ut ska med andra ord täcka inte bara arbetsinsatsen för varje enskilt tillstånd, utan också kostnaden för hela verksamheten, säger Pernilla Bergstedt till Flygtorget.

I avgiften som myndigheten tar ut för förnyelse av certifikat ingår därmed inte bara arbetsinsatsen, utan också overheadkostnader som till exempel utbildning för personalen, lokalhyror, arkivstöd, datastöd och arkivering.

När Flygtorget frågar om inte kostnaderna för verksamheten kan slås ut mer rättvist svarar Pernilla Bergstedt att man redan gör detta i den mån den går.

– Låt säga att arbetet med luftfart tar 10 procent av den totala arbetstiden i anspråk. Då lägger vi också på 10 procent av overheadkostnaderna på de avgifter som finns inom luftfart. Däremot ska det enligt reglerna vara vattentäta skott mellan olika brukarkollektiv. Vi får alltså inte subventionera vissa brukare genom att ta ut en högre avgift i en annan del av verksamheten, säger hon till Flygtorget.

Det finns möjligheter att göra undantag från de principer som styr finansieringen, men enligt Pernilla Bergstedt har inte piloternas certifikat varit aktuella för undantag i de utredningar som hittills gjorts.

– Vi har bedömt att belastningen på dessa aktörer inom luftfarten inte föranleder någon subventionering. Däremot finns det möjlighet att göra undantag och subventionera avgifter inom exempelvis kulturhistorisk verksamhet, medicinska dispenser samt för vissa mindre flygoperatörer och verkstäder, avslutar Pernilla Bergstedt.

Kom till oss på Facebook

Skriv en kommentar

Kommentarer

rhs 777
2013-12-17 16:00

Gratis även i Polen nuförtiden då de gått över till easa cert som iaf där är inte behöver förnyas, förut kostade det ca 400kr vart femte år. Skriva in en TR kostar ungefär lika mycket…och folk klagade som bara den hehe

pmkarlss
2013-12-17 15:52

Hur byter man praktiskt till ett DK cert?

FD Pilot
2013-12-17 10:34

Om ni har ett JAA-cert kan ni byta till vilket EU lands cert. Finland och Irland hade mycket låga avgifter förr. Om det är gratis i Danmark så bör väl de ligga bäst till. Glöm inte bort att det kraven skiljer sig vad gäller Medical

Spanky
2013-12-15 21:47

Själv fick jag en nätt faktura på 8000 för en utökning nyligen och jag tjänar inga grova stålar direkt!

Dr.Watson
2013-12-15 20:42

Avgiftsmoduleringen fungerar ungefär som räntan. Kan man få billigare piloter från billigare länder att jobba i Sverige (35% av byggjobbarna i Sverige är utlänningar, från Polen och Baltikum, vilket gör att vi får billigare byggande) blir det billigare för passagerarna. Prissättningen av avgifter och skatter fungerar som en shuntregulator och styrs av våra politiker helt och hållet.

Trötter
2013-12-15 19:18

För mig räcker om Pernilla Bergstedt får lite vidare
perspektiv !

DC-10
2013-12-15 18:40

Det är inte bara cert. avgifterna som är absurda. Tillstånd för små bolag såsom P-145, AOC, OL och TRTO med flera är fullständigt sjuka. Vilket kommer att medföra att fler bolag kommer att flagga ut sig t.ex Estland.
Det förekommer redan.

Dr.Watson
2013-12-15 17:39

Folk verkar ha fel fokus på detta forum. Transportstyrelsen är enbart ett infrastrukturellt verktyg som politikerna använder till att styra infrastrukturen i Sverige. Hjälper inte till att klaga på dem. Gå till era folkvalda i era valkretsar i stället. Att klaga på Transportstyrelsen är ungefär som att klaga på parkeringsvakterna när man får en p-bot. Gå till källan i stället!

Trötter
2013-12-15 16:10

Mot bak gund av att allt fler svenska piloter väljare att förnyar sina flygcertifikat i utlandet utan att behöva betala för detta är det bara en tidsfråga innan avgiften för att förnya certifikaten i Sverige kommer att höjas.

Med tanke på att även arbetsgivaravgifterna är lägre i Danmark är det bara en tidsfråga innan svenska inrikesbolag registreras i Danmark.
SAS hyr redan in ett Danskt bolag; Jet Time på vissa inrikes linjer i Sverige.

Som sagt,
Lycka till Transportstyrelsen!

Ruben
2013-12-14 19:22

Har redan flyttat mina cert utomlands! Min rekomendation – gör likadant!
Det är billigare, enklare och smidigare. Visst, det är ett papper till som måste fyllas i vid PC utanför det landet men det är inget man behöver utbildning för att kunna fylla i!

Transportstyrelsen måste på så vis

Clas
2013-12-14 19:19

Pernilla Bergstedt:
Utbildning för personalen, lokalhyror, arkivstöd, datastöd och arkivering??

Utbildning för personal? Det är datasystem som blinkar rött om det är fel, dvs går bara att göra på ett sätt.
Data/arkivstöd? Det är data – en rhesusapa fixar det!!
Lokalhyror? Om detta är ett problem så byt lokaler.
Inkompetens leder till ökade kostander som tidigare inte varit ett problem!

Nicke
2013-12-14 19:10

Priset att upprätthålla alla cert, medical 25,000-30,000:- per år (med pc på tex B737 och att inte bolagen bekostar dina cert). Detta kommer nu att boostats upp till 30,000-,35,000:- per år. Blir bara lättare och lättare för folk att bli piloter. Snart kommer inte våra kära politiker att ha några kvar så som utvecklingen ser ut.
2030 – svenska politiker åker häst, -och vagn till EU-topp mötet i Geneve!!

Nicke
2013-12-14 19:10

Efter att luft, -väg,-och vatten, som gick ihop under transportstyrenlsen, har kostanderna skenat okontollerat. Den enda tanken som råder kring hur man skall få in pengar för att fylla de svarta hålen som dessa inkompetenta byråkrater/politiker skapat är att: -“är man pilot har man råd!!”
Ingen som undrar varför allt var lättare och billigare när luftis var en egen instans?

Dr.Watson
2013-12-14 14:06

Rösta på det parti som vill att alla kostnader i samhället ska gå via skattsedeln.

Undrande
2013-12-14 13:57

Hej allihop! Är det någon som känner till detaljerna kring byte till Danskt certifikat? Är det bara att ringa Danmarks motsvarighet till Transportstyrelsen och be dem validera mitt Svenska ATPL och samtidigt säga upp sitt Svenska certifikat hos Transportstyrelsen? Kan allt detta ställa till det på något sätt för framtiden?

Insikten
2013-12-13 23:00

Som någon annan här skrev så är det inte Transportstyrelsen som har för avsikt att ta ut höga avgifter.
Detta är beslutat på regeringsnivå och inget annat! Pax avgiften har reducerats och måste tas ut på något annat, AOC, Cert, 145:or etc etc…

RJ
2013-12-13 18:00

Avgiften för en tekniker är inte 6000 längre… när jag förnyade i höstas kostade det
Grundavgift: 755 samt
Förnyelseavgift: 1510
vilket blir den faciala summan av 2265:-

Skulle jag vilja lägga till en flygplanstyp till som jag gått kurs på kostar det 3020:- plus grundavgiften 755.

Skulle det istället vara mitt första certifikat dvs jag vore nyutexaminerad tekniker blir det genast dyrare
Grund: 710:-
Utfärdande: 7550:-
Luftfartygstyp grupp 1: 3020:-
Summa: 11280:-

Tekniker
2013-12-13 15:15

Jag som tekniker får bet 6000 sek för att förnya mitt cert, medan dom i Finland/Holland bet 50 € för sin förnyelse.

Krösus!
2013-12-13 15:07

Att förnya Flight Crew Licence ja!
Men som pilot är detta bara en liten del av vad det egentligen kostar!
Vad kostar simulator tid i en Airbus eller en Boeing som måste göras varje år för en PC?
Vad kostar de utgiftter för de Medical som vi alltid måste förnya och göra hos Leg Flygläkare varje år för att förnya våra certifikat?
Ja listan kan göras lång och kostnaderna kan byggas på ytterligare och får dessa druga tre tusen kronor att se ut som en piss i Nilen!

Flygare
2013-12-13 14:42

Det är inte Transportstyrelsen som bestämt att avgift skall tas ut. Det är regering och riksdag!

Ställ frågan till Reinfeldt och Borg. Under deras tid vid makten har stora fördyringar för oss piloter och flygplansägare inträffat.

Skjut inte budbäraren!

Sune
2013-12-13 14:20

Det är dags att ta Transportstyrelsen upp i EU-domstolen för dessa avifter. En liten jämförelse: Eftersom Transportstyrelsen även har hand om Sjöfarten och även dom har krav på div certifikat men inom sjöfarten betalar den berörda personalen inte en krona för en förnyelse. Nu flyr jag Svenskt flyg och byter bransch innan den kraschlandar för evigt. Mvh Sune

MaxPax
2013-12-13 14:17

Körde förbi (inte igenom) Göteborg förra måanden mitt på dagen. Fick en faktura från Transportstyrelsen på 8kr. Bara portot är ju 6.50kr. Så dom måste hitta avgifter annan stans…..

RJ
2013-12-13 12:46

Teknikern betalar även han för att förnya sitt certifikat.

PG
2013-12-13 12:35

Fattar de inte vad de håller på med? De förgör ju sig själva med dessa avgifter?

Hur många kommer inte att flytta sina certifikat till Danmark under 2014? Massor med piloter har redan gjort det och nästa år lär de öka lavinartat.

Transportstyrelsen måste göra helt om i den här frågan om vi ska ha kvar något svenskt flyg i framtiden!

Toblerone
2013-12-13 11:50

Ännu har inte Transportstyrelsen flaggat ut sin personal likt många flygbolag till utländska bemanningsföretag, därav höga svenska lönekostnader.

Hobbyflygare "PPL"
2013-12-13 11:48

Handläggare inom TS. skiter fullständigt i om certkostnader är höga. Är någon så dum att hen skaffar sig ett hobbycertifikat så får hen skylla sig själv.Frågan är när bubblan spricker?

Fd. hobbyflygare.

Thomas
2013-12-13 11:26

Mycket bra förklaring, tolkar det som att om alla piloter utan en skulle flytta sitt certifikat till exempelvis Danmark ( där det nu är gratis ). Så skulle den stackars pilot som valde att ha kvar sitt certifikat i Sverige betala hela kalaset. Då det inte verkar finnas intresse från myndigheten att anpassa sin organisation efter behov.

Propilot
2013-12-13 11:24

Jaaap!
Då får man göra som många andra redan gjort!
Byta till ett Danskt ATPL-certifikat
Då vi lever i Europa borde transportstyrelsen begripa att certifikatet är internationellt och det spelar då ingen roll vilket land som man har sitt certifikat registrerat i.
De borde följa den kostnad som gäller i övriga Europa.
Transportstyrelsen har verkligen inte förstått vem som är till för vem.
Inget flyg i Sverige=INGET JOBB för transportstyrelsen!

Mati
2013-12-13 11:13

De har bra inkomst där har jag sett.

Borde kännas skönt för de att tjäna ordentligt med flis för det viktiga är ju att verksamheten inte går +. Medan de själva +++++

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten