Elproblem med Dreamlinern bekräftade
Publicerad den 19 december 2012
En talesman för United och Boeing säger i ett uttalande att problemen på Uniteds plan inträffade i en panel som är en del av det elektriska distributionssystemet och inte i en generator som de tidigare trott.
Den 4 december gjordes en United flygning från Houston till Newark, New Jersey, och efter en nödlandning visade det sig att en av dess generatorer slutat fungera.
Förra vecka meddelade Qatar Airways att de groundat en Boeing 787 av samma anledning som United Airlines.
Kommentarer
Eftersom den har eldrivna kabinkompressorer och inte tar bleedluft till kabinen. Vid större elproblem betyder det decompression.
A380 har vad jag vet drabbats av mer problem.
Undrar om nåhot flygpla i modern tid drabbats av lika mycket problem både vid utveckling och under drift. Än så länge verkar det vara en skakig konstruktion
Skulle inte vilja åka med den än på ett bra tag…
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten