Flyg till Visby slår rekord
Publicerad den 14 mars 2013Det är i början av juni som det tätnar på plattan utanför terminalen på Visby flygplats. Då utökas de fyra åretruntlinjer som finns på flygplatsen med flyg från snart sagt varje stad i Sverige.
– Bromma, Arlanda, Ängelholm och Göteborg City är de linjer som trafikeras året om. Men under sommarperioden har vi ytterligare ett dussin frekvenser. Och det här är en utveckling som vuxit för varje år, säger Gunnar Jonasson, flygplatschef på Visby flygplats till Flygtorget.
Den stora motorn i flygtrafiken är den så kallade Almedalsveckan, första veckan i juli när landets politiker, journalister och debattörer samlas i Visby för den årliga politikerveckan. Då finns det inte ett hotellrum eller en flygstol att uppbringa för den som vill ta sig till Gotland.
– Då har vi cirka 20 000 passagerare under en knapp vecka och det är en siffra som inte många flygplatser i landet kommer upp under sommaren.
Men också under resten av sommaren är trafikintensiteten hög. Nya destinationer i år är Västerås och Örebro och de kompletteras med de traditionella till bland annat Jönköping, Sundsvall, Oslo, Malmö, Torp och Helsingfors. Sammanlagt åtta olika flygbolag flyger tillsammans upp till 118 turer i veckan under högsäsongen från slutet av juni till mitten av augusti.
Gotlandsflyg: Bromma, Ängelholm, Göteborg City, Helsingfors, Torp med ATR 72 och SAAB 340
Malmö Aviation: Malmö med RJ100
Nextjet: Arlanda med SAAB 340
SAS: Arlanda med Boeing 737
Flyglinjen: Jönköping, Västerås, Örebro med Jetstream 32
Sundsvallsflyg: Sundsvall med SAAB 2000
Flybe: Helsingfors med en ATR 72
Norwegian: Oslo med en Boeing 737
I tillägg till den ökande linjetrafiken har Visby också ett rekordstort antal charteravgångar till i första hand destinationerna runt Medelhavet: Turkiet, Spanien, Grekland och Kroatien. Det är till största delen europeiska charterbolag som står för den trafiken, bland andra Aegean Airlines, Sky Airlines, Onur Air men också Thomas Cook och Malmö Aviation flyger från Visby i höst. Banan på Visby är 2 000 x 45 meter och kan ta emot de vanligaste charterflygplanen upp till Airbus A320 och Boeing 737-800.
– Det är 19 charteravgångar i höst, så många har vi aldrig haft tidigare så vi räknar med att flygåret 2013 blir vårt bästa hittills.
Kommentarer
Tror gotlänningar vill ha turister till ön som genererar pengar. Inte en död flygplats.
Vi vill inte ha Ryanair till Visby. Då kör dem ner flygplatsen totalt utan att betala för sig.
Tänk om kommunen tog över driften. Skulle Ryanair kunna öka antalet passagerare mer än någonsin. Hade varit bra för paxen och gotland.
Norwegian flyger också till Arlanda 23jun-16aug 6 dagar i veckan. Var inte med på er lista!
// DY-FAN
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten