Flyghaveri i svenska fjällen
Larmet gick 00.56 i natt: En Bombardier CRJ 200PF från West Atlantic har störtat i de svenska Lapplandsfjällen. Flygplanet, SE-DUX, var på väg med post på rutten Oslo – Tromsö – Svalbard när det av hittills okänd anledning störtade. Ombord fanns två piloter, en fransman och en spanjor som var kapten ombord och båda befaras ha omkommit. Den spanske kaptenen hade ca. 2000 timmar på typen och styrman ca. 1000 timmar.
Det norska flygvapnet skickade ut en Seaking-helikopter och en F-16 för att leta efter flygplanet och det var stridsflygplanet som lokaliserade vraket. Nedslagsplatsen ligger en mil in på den svenska sidan av gränsen i höjd med sjön Akkajaure och räddningsmanskap är nu på väg dit.
Enligt de första rapporterna verkar flygplanet har störtat i princip rakt ner mot marken och själva kraschområdet har en diameter på bara 50 meter.
Flygplanet är byggt 1993 och flög de första åren som passagerarmaskin för Lufthansas regionala verksamhet i Cityline. West Atlantic tog över maskinen 2003 och konverterade den till en fraktversion. Sammanlagt har flygplanet drygt 38 600 flygtimmar.
Kommentarer
Slutdest var ej Svalbard utan Tromsö från Gardemoen.
Det är möjligt att samma kärra skulle gå till Svalbard dagen efter då den sträckan flygs på dagtid.
Så himla sorgligt! Tänker på besättningens familj, vänner och kollegor. Kan det vara så att lösningen finnas i flightens slutdestination, Svalbard? Så här års saknas väll båttransport och mycket farligt gods måste kanske flygas in på olika dispenser?
Bättre med dialog än att allt bara glöms bort till morgondagens nya bedrövliga händelser.
Det är ett flygforum och vi ska uppmärksamma och vara extra vaksamma för att förhindra olyckor.
En fråga: Står alla CRJ 200 på backen för utredning eller flyger man bara som vanligt?
Man blir ledsen och bedrövad när man läser en del av era kommentarer! Visa respekt för de döda piloterna i denna tragiska händelse. En del av er borde ha en rejäl snyting så kanske ni fattar denna katastrofs allvar.
ju en norsk inrikesflight – då är väl det naturligt att norska flygvapnet blir inkallat. Haveriet kunde ju mycket väl ha skett på norskt territorium.
Vi kan väl inte betrakta det som ett INTRÅNG på svenskt territorium. Norge är inte vår fiende – utan vän.
Klagar inte på Norge. Tvärtom skäms jag att Sverige inte har någon beredskap.
at ingen har klaget på at dette svensk reg plan(på norsk innenriks leg) var i kontakt med Bodo Control i svensk luftrom….
Visa lite respekt flygvänner.
2st flygande besättnings medlemmar och dess anhöriga förlorade sin släkt och vänner.
Hoppas utredningen snabbt reder ut detta…..
Hade inte klagat om samarbetet gällt ett norskt FV.
Var inte JAS i luften före norska F16??
og kunne, fordi det var så nære grensen, like gjerne ha vært i Norge-tidligerre innsender mener vel ikke på beste allvor at man da ikke skal melde fra fra F-16’en, som kan ha vært i norsk luftrom når man fant vraket.
Så norska F16 ska vända vid gränsen efter spaning på norska sidan därför att Sverige har minsann ett eget flygvapen. Lite mer kan man förvänta sig av två vänskapliga grannländer vad?
Vad gjorde ett norskt jaktplan i svenskt luftrum och varför hade inte Sverige nåt att skicka ut? Skamligt med så dålig beredskap. Vi bygger flygplan på SAAB men har inget eget flygbolag och tydligen inget eget flygvapen heller.
Ett fel har smugit sig in. Styrmannen hade bara 900 timmar och inte ca 1000 timmar som det står här.
Så hög höjd, ett mayday-anrop och sedan tyst. Piloterna måste på något sätt tappat kontrollen över flygplanet väldigt snabbt.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten

