Fortsatt turbulens hos Bombardier

Publicerad den 2 juni 2015
Kommentarer
Efterfråga är svag och förseningarna dyra. Bombardier är just nu inne i en tuff period och analytiker börjar undra över om den nya C-serien ska bli det flygplan som sänker flygplanstillverkaren.

I dagsläget finns det 243 beställningar på Bombardiers nya C-series, flygplanet som den kanadensiska flygplanstillverkaren hade tänkt skulle kunna ta upp kampen mot Boeing och Airbus. Men världens flygbolag har inte nappat på idén om ett helt nytt flygplan med kapacitet på mellan 100 och 149 stolar. De 243 flygplanen i orderboken, Malmö Aviation står för 10 fasta och 10 optioner där, motsvarar bara lite drygt hälften av vad som troligen krävs för att nå de 400 flygplan som analytikerna räknar med behövs för att nå break-even. Airbus och Boeing å sin sida har tusentals beställningar på de mindre varianterna av B737 och A320-familjen, den marknad där Bombardier vill bryta sig in.

Det gör att farhågorna ökar om att det 11 år långa projektet ska allvarligt påverka Bombardiers möjligheter att överleva även med de goda intäkterna som koncernen har från bland annat tåg och businessjetmaskiner.

Ett Bombardier på fallrepet öppnar för att någon annan flygplanstillverkare, kanske kinesiska Comac, som även de brottas med förseningar på nya modellen, lockas att köpa företaget.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Fripp
2015-07-17 13:28

Boeing är nog intresserade att ta över, en ny 737 i form av en förlängd C-serie är väl inte något helt orealistiskt . Boeing 7C7 helt enkelt

David
2015-06-04 14:29

Den artikeln skulle jag vilja läsa. Kan du länka till den? Det finns mycket material på nätet som pekar på hur mycket mindre buller en C-series genererar jämfört med tex en avro.

Fredrik
2015-06-02 14:51

Låga bullernivån från C-series? vad kommer det ifrån. Senast var MA ute i SVD och mellan raderna sa man att man inte var säker på om CS-series kunde möta de buller och miljökrav som gäller på Bromma.

David
2015-06-02 13:23

Bombardier kanske har tagit sig vatten över huvudet men frågan är vilka flygplan som är lämpliga alternativ för Malmö Aviation. Vad jag vet kan konkurrenterna t.ex. inte matcha den låga bullernivån från C-series. Tror nog Malmö Aviation kan räkna med att få sina flygplan levererade innan en eventuell nedläggning av projektet. Bara man börjar leverera de första flygplanen kommer nog dessutom fler order att följa.

Lae
2015-06-02 09:54

…bygga om hela sin infrastruktur för hundratals miljoner kronor. Skulle inte bli förvånad om Mavia inte kommer ta leverans av CS-planen i överhuvudtaget…

http://lae.blogg.se/category/battle-of-bromma.html

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten