Handlingbolaget Novia varslar 245 på Arlanda !
Publicerad den 2 februari 2002Enligt bekräftade pressuppgifter så kommer markservicebolaget Novia att säga upp 245 medarbetare på Arlanda. Anledningen är dels den minskade efterfrågan på flyg och kostnadsjakt hos flygbolagen. Det som utlöst de stora uppsägningarna är att Skyways sagt upp avtalet med Novia fär att sköta markservicen i egen regi i samarbete med serviceföretaget ISS. Apolloresors charterflygbolag NovAir upphör också att använda Novia och kommer att anlita SAS för incheckning, lasting och lossning.
Det andra stora charterflygbolaget Britannia anlitar Novia idag, men upphandling pågår och det är ännu osäkert var det nya kontraktet hamnar.
Enligt vad @irmail erfar så är kampen om kontrakten stenhård. Alla jagar kostnader på Arlanda och bolagsföreträdare som vi talat med är märkbart irriterade på de prishöjningar som genomförts på flygplatsen under hösten. Personalparkeringar har till exempel höjts med 160% ! och hyrorna skjuter i höjden säger en företrädare för ett bolag som dock ej vill bli namngivet. – Det är inte lätt att pressa priset vid en upphandling i ett sådant läge, enligt företrädaren. Men detta bör vara lika för alla aktörer.
Handlingverksamheten på Arlanda flygplats sköts av tre olika bolag. SAS, Servisair och Novia. Novia bildades av Luftfartsverkets handlingbolag och Maersk Air som slogs samman. För ett år sedan såldes bolaget till belgiska flygplatsintressen. Servisair är ett utlandsägt bolag som sköter markservice åt Finnair och British Airways. SAS är stora genom att de sköter STAR-alliansen och bolaget får nu alltså även Novair och fler kan vara på gång. Detta kan innebära att SAS får ett lägre behov av att friställa personal på Arlanda.
Helt klart är dock att många kommer att förlora arbetet på Arlanda flygplats innan sommaren. Britannia har redan varslat många liksom Cateringföretag och Skyways. Luftfartsverket är på gång liksom SAS och nu även Novia med hela 245 personer.
Kommentarer
Inga kommentarer har skrivits ännu.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten