Haverirapporten klar för MH17
Publicerad den 13 oktober 2015Flygplanet befann sig på flygnivå 330 (ca 10000 meters höjd) på sin rutt från Amsterdam till Kuala Lumpur när det träffades av missilen och bröts i delar.
Haverirapporten för flight MH17 pressenteras av utredarna:
(Presentation på engelska 7:35)
Kommentarer
Så många som inte vet ett dugg vad som hänt men som ändå vet allt här verkar det som.
Varför fick inte MH sitt EASA tillstånd att flyga i EU airspace når de uppenbart violated Icao rules
att det är förbjudet att flyga över krigförande länder. Iraq airways fick sitt tillstånd indraget
av bl.a Svenska transportstyrelsen på uppdrag av EASA, räkna med saftiga skadestånd.
Men det var väl ryssar som gjorde det? Separatister eller inte. Det lät lite ‘svensk domstol’ över kommentaren. Ingen kan skuldläggas men ryssarna ligger allt bakom detta. Ett misstag, absolut. Men skulden ligger i Moskva.
Ni får gärna klargöra att missilen är rysktillverkad och inte rysk i sig, det låter annars som att ryssarna sköt ner planet.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten