Ingen ny flygplats i Berlin – än

Publicerad den 2017-02-17 00:00av Redaktionen
Kommentarer
Bagagehanteringen, säkerhetssystemen, belysningen – det är inte mycket som fungerar i Tysklands prestigebygge Berlin Brandenburg Airport. Nu har invigningen skjutits upp ännu en gång.
Invigningen var i det närmaste igång när hela alltet avblåstes och Tyskland stod med en av de största byggskandalerna någonsin: Prestigebygget av en ny flygplats i Berlin hade havererat totalt. Sedan dess har dels tiden ägnats åt att skylla på varandra, dels försöka rädda det som räddas kan. Samtidigt har nya datum för invigningen presenterats – och skjutits upp igen.
Nu är det bland annat flygplatsens samtliga 1 200 dörrar som manövreras elektriskt som inte håller måtten. Därmed måste den luttrade chefen för Berlin Brandenburg skjuta upp invigningen ännu en gång: Tidigast 2018 kan Tegel och Schönenfeldt få avlösning. I så fall är det sju års försening och en kostnad som nu är uppe i närmare 60 miljarder.
Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten